Zdzisława Sudyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdzisława Sudyka
Data i miejsce urodzenia 11 czerwca 1921
Strzyżów
Data śmierci 2002
Posłanka VIII kadencji Sejmu PRL
Okres od 23 marca 1980
do 31 sierpnia 1985
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Zdzisława Sudyka (ur. 11 czerwca 1921 w Strzyżowie, zm. 2002) – polska nauczycielka i działaczka państwowa, posłanka na Sejm PRL VIII kadencji (1980–1985).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1949 ukończyła studia z dziedziny ekonomii w Akademii Handlowej w Krakowie, po czym podjęła pracę w charakterze nauczycielki, a później dyrektora gimnazjum, liceum i Technikum Ekonomicznego w rodzinnym Strzyżowie. Od 1953 zatrudniona w spółdzielczości pracy i spółdzielczości inwalidzkiej, a później na różnych stanowiskach w Państwowym Przedsiębiorstwie „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” na Podkarpaciu. W 1975 objęła stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Poczty w Rzeszowie. Kontynuowała pracę pedagoga, m.in. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.

W latach 60. sprawowała mandat członka prezydium Miejskiej i Powiatowej Rady Narodowej w Strzyżowie. Po reformie administracyjnej z 1975 uzyskała miejsce w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Rzeszowie (do 1980). W wyborach w 1980 weszła w skład Sejmu VIII kadencji z okręgu Rzeszów z ramienia Stronnictwa Demokratycznego, którego członkiem pozostawała od 1970. Zasiadała w Komisjach: Handlu Zagranicznego, Komunikacji i Łączności oraz Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów.

Działała w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Polskim Towarzystwie Ekonomicznym, Lidze Obrony Kraju, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Związku Zawodowym Pracowników Łączności. Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim[1] Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lista odznaczonych, „Kurier Polski”, nr 146 z 30 lipca 1985, s. 2

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]