Zebra równikowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zebra równikowa
Equus quagga boehmi[1]
Matschie, 1892
Odpoczywające zebry Granta, Serengeti
Odpoczywające zebry Granta, Serengeti
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd nieparzystokopytne
Rodzina koniowate
Rodzaj Equus
Gatunek zebra stepowa
Podgatunek zebra równikowa

Zebra równikowa[2] (Equus quagga boehmi) – najmniejsza z sześciu podgatunków zebry stepowej.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania zebry Granta rozciąga się na terytoria różnych krajów. Występują w Zambii na zachód od rzeki Luangwa i na wschód do Jeziora Kariba, w prowincji Demokratycznej Republiki Konga zwanej Katanga oraz w Tanzanii, Kenii i południowej Etiopii[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Biało-czarne pasy na głowie, szyi, bokach, biodrach i kończynach aż do kopyt. Pasy są szerokie i mocno wyodrębnione. Brak grzywy.

Miejscowe wymarcie[edytuj | edytuj kod]

Niedawne wojny domowe w Rwandzie, Somalii, Sudanie, Etiopii i Ugandzie spowodowały bardzo duży spadek populacji wszystkich dzikich zwierząt, w tym zebry Granta, która nie występuje już na terytorium Burundi. Wojna domowa w Angoli w ciągu ostatnich 25 lat zniszczyła populacje dzikich zwierząt tego kraju, (m.in. dawniej szeroko występującej zebry stepowej), zniszczyła administrację parków narodowych oraz infrastrukturę. W związku z tym, zebra Granta praktycznie nie występuje już w Angoli, chociaż ta informacja wymaga potwierdzających badań.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Equus quagga boehmi, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. "Geographic Range" w: ''Equus quagga'' [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2009-10-13] (ang.).