Zebrasoma desjardinii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zebrasoma desjardinii[1]
(Bennett, 1836)
Zebrasoma desjardinii
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Infragromada doskonałokostne
Rząd okoniokształtne
Podrząd Acanthuroidei
Rodzina pokolcowate
Rodzaj Zebrasoma
Gatunek Zebrasoma desjardinii
Synonimy
  • Acanthurus desjardinii Bennett, 1836
  • Zebrasoma desjardini (Bennett, 1836)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Zebrasoma desjardinii[3]gatunek morskiej ryby z rodziny pokolcowatych

Z. desjardinii, juvénile.JPG

Ryba z rodziny pokolcowatych (Acanhuridae), zwanych potocznie „rybami-chirurgami”  dorasta do max. 40 cm. Pod względem wielkości cechuje ją dymorfizm płciowy – samce są większe od samic. Gatunek ten ma typowe cechy ryb pokolcowatych. Jego ciało jest owalne, dyskowate z ruchomymi, dającymi się prostować i składać płetwami: grzbietową i odbytową. Wybarwienie może być różne osobniczo, a także zależy ono od wieku danego osobnika. Ciało ryby pokrywają pionowe, pomarańczowo-żółte i ciemnoniebieskie pasy. Przez oko przebiega szerszy, niebieski pas. Okolica brzuszna i głowa pokryte są dużą ilością białych i pomarańczowych plamek. Płetwy: grzbietowa i odbytowa pokryte są wzorem złożonym z poziomych, ułożonych naprzemiennie pomarańczowych i niebieskich pasów. Płetwa ogonowa pokryta jest białymi plamkami i liniami. Jak u większości ryb z tej rodziny, po obu stronach płetwy ogonowej u jej nasady znajdują się obronne, ciemne kolce otoczone niebieską obwódką. Kolce mają budowę zawiasową i mogą się rozkładać (odchylać) do 80 stopni. Młode osobniki cechuje większy udział koloru żółto-pomarańczowego w ubarwieniu.

Siostrzanym gatunkiem dla Z.desjardinii jest żyjąca w Pacyfiku Zebrasoma veliferum, która posiada nieco więcej (23-26) w porównaniu do Z. desjardinii (22-24) pasków na płetwie odbytowej, a także ma nieco inny wzór na ogonie. Jako młode gatunki te są prawie niemożliwe do rozróżnienia.

Zebrasoma desjardinii 01.jpg
Zachowanie

Dorosłe osobniki pływają na ogół parami lub w małych grupach, młode zaś na ogół pojedynczo. Zaatakowane rozkładają swoje płetwy : brzuszna i grzbietową. Żywią się przede wszystkim nitkowatymi algami, różnymi innymi algami i planktonem. W Morzu Czerwonym regularnie obserwowano też osobniki żywiące się meduzami (Scyphozoa - krążkopławy) i żebropławami (Ctenophora).

Tarło odbywają parami, podobnie jak inne gatunki z rodzaju Zebrasoma. Różni je to od ryb z rodziny Acanthuridae, które odbywają tę czynność gromadnie.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasięg geograficzny

Gatunek ten jest szeroko rozprzestrzeniony w Oceanie Indyjskim, od północnych rejonów Morza Czerwonego aż do prowincji Kwa Zulu-Natal w Republice Płd. Afryki , a na wschód aż do Indii i Jawy.

Środowisko

Gatunek ten zamieszkuje tubylczo laguny i rafy klimatu tropikalnego. Młode osobniki żyją na obszarach raf wewnętrznych. Ryby te preferują słone wody o ciężarze właściwym pomiędzy 1,020 a 1,025 i pH pomiędzy 8,1, a 8,4, a idealna temperaturą jest dla nich przedział 22-26 C. Żyją w wodzie o głębokości od 2 do 30 i więcej metrów.  

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zebrasoma desjardinii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Zebrasoma desjardinii. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Eschmeyer, W. N. & Fricke, R.: Catalog of Fishes electronic version (30 April 2013) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 3 maja 2013].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]