Zederman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zederman
Szkoła Podstawowa
Szkoła Podstawowa
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat olkuski
Gmina Olkusz
Liczba ludności 1300
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 32-300
Tablice rejestracyjne KOL
SIMC 0218302
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Zederman
Zederman
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zederman
Zederman
Ziemia 50°14′48″N 19°39′37″E/50,246667 19,660278
Wzmianka o Zedermanie w Dziełach wszystkich Jana Długosza

Zederman – duża wieś w Polsce położona w zachodniej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w centralnej części Płaskowyżu Ojcowskiego, w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Olkusz, przy drodze krajowej 94. Zederman sąsiaduje z Przeginią (powiat krakowski, gmina Jerzmanowice-Przeginia), Sienicznem, Kosmolowem i Zimnodołem (powiat olkuski). Wieś jest typowo rolnicza. Sołtysem jest obecnie Małgorzata Postołek. Wieś otoczona jest lasem bukowym, sosnowym i świerkowym. Występują tu skały wapienne. W Zedermanie znajduje się Szkoła Podstawowa im. Obrońców Warszawy, przedszkole publiczne, klub piłkarski Błysk Zederman, remiza strażacka, kilka sklepów i restauracji. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Historia[edytuj]

W Dziełach wszystkich Jana Długosza w tomie VIII jest mała wzmianka o wsi Zederman. Zapiski w kościele w pobliskiej Przegini podają, że poprzednio nosił nazwę Suderman. Natomiast Kazimierz Rymut w pracy naukowej Nazwy miejscowe północnej części dawngo woj. krakowskiego podaje, iż wieś Zederman zawdzięcza swoją nazwę eponimowi Sand(er)mann. Zederman w XV w. (1471 r.) był w posiadaniu Jana Andrzejowica z Rabsztyna. W 1509 r. wchodził w skład klucza rabsztyńskiego, przejętego wówczas po Rabsztyńskich przez kasztelana krakowskiego Spytka z Melsztyna. Jak dowiadujemy się z aktu z 3 lipca 1592 r. woźnego ziemskiego Wojciecha Bilicy z grodu krakowskiego Zederman był wsią parafii Przeginia, gminy Rabsztyn i powiatu olkuskiego.

Poprzednie nazwy[edytuj]

W źródłach historycznych spotkać można inne nazwy wsi Zederman: Zanderman, Zedrman, Zandyrman, Zadrman, Zandrman, Zandermanow, Zyndyrman, Zandram, Zerman, Sandman, Sandmann, Sanderman, Suderman.