Zefiryn Giménez Malla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiony
Zefiryn Giménez Malla

Ceferino Giménez Malla
męczennik
tercjarz
Ilustracja
Ceferino Giménez Malla, El Pelé.
Data i miejsce urodzenia 26 sierpnia 1861
Benavent de Segria (Lleida, Hiszpania)
Data i miejsce śmierci 8 sierpnia 1936
Barbastro (Aragonia, Hiszpania)
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 4 maja 1997
Rzym
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 8 sierpnia
Patron Romów

Zefiryn Giménez Malla OFS, właśc. Ceferino Giménez Malla[1], również: Ceferino Jiménez Malla[2] znany też jako El Pele lub El Kalo (ur. 26 sierpnia 1861 w Benavent de Segria w Katalonii, zm. 8 sierpnia 1936 w Barbastro w Aragonii) − hiszpański Rom, z zawodu poganiacz i sprzedawca mułów, osłów i koni, tercjarz franciszkański[3], męczennik i błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

O wczesnych latach życia Zefiryna Gimeneza Malla wiadomo niewiele, poza tym, że jak większość ówczesnych Romów często zmieniał miejsce pobytu. Ochrzczony został już jako człowiek dorosły. W roku 1912 (w wieku lat 51) ożenił się z Teresą Gimenez Castro, którą kochał od wczesnej młodości. Małżeństwo to było bezdzietne, ale adoptowało bratanicę Teresy – Pepitę.

Ok. roku 1920 małżeństwo Gimenez, dzięki handlowi końmi i mułami, stało się na tyle zamożne, że kupiło dom w Barbastro. W roku 1922 zmarła Teresa.

Zefiryn aktywnie uczestniczył w życiu religijnym. W jego formacji duchowej dużą rolę odegrał ksiądz Nicholas Santos de Otto. Wkrótce został katechetą, mimo że nigdy nie odebrał żadnego formalnego wykształcenia. Był również dyrygentem chóru i kierownikiem kółka różańcowego należał do Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego (Franciszkański Zakon Świeckich w roku 1926). Miał duży autorytet w miejscu zamieszkania. Często zwracano się do niego z prośbą o arbitraż przy rozstrzyganiu sporów.

W roku 1936, republikańskie władze dokonywały prześladowań członków Kościoła katolickiego. Zefiryn wielokrotnie publicznie krytykował poczynania władz. Prześladowania nasiliły się po wybuchu wojny domowej. Bezpośrednią przyczyną aresztowania Gimeneza był fakt, że stanął on w obronie młodego księdza wleczonego po ulicy za nogi. W trakcie zatrzymania u Gimeneza znaleziono różaniec. W celi więziennej aresztowany dużo się modlił. Nie skorzystał z propozycji uwolnienia w zamian za zaprzestanie modlitwy różańcowej. Po 15 dniach uwięzienia, tj. 8 sierpnia 1936 r. został rozstrzelany na cmentarzu w Barbastro. Przed śmiercią wypowiedział słowa: „Niech żyje Chrystus Król”. Najpierw został pochowany w nieoznakowanym grobie. Po wojnie ciało ekshumowano i pochowano obok żony.

Beatyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Zefiryn Jimenez Malla jest pierwszym przedstawicielem narodowości romskiej, który został przez Kościół katolicki ogłoszony błogosławionym i patronem wszystkich Romów.

Beatyfikacji dokonał papież Jan Paweł II dnia 4 maja 1997 r. Bł. Zefiryn uznany został za męczennika, gdyż jego śmierć miała wyraźny związek z wyznawaną przez niego wiarą. Uroczystość beatyfikacji odbyła się w Rzymie. Uczestniczyło w niej ok. 40 000 wiernych, w tym wielu Romów.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie ze zwyczajem za dzień, w którym obchodzi się wspomnienie liturgiczne błogosławionego to dies natalis (8 sierpnia - dzienna rocznica śmierci).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pastoral Gitana: Ceferino Giménez Malla (hiszp.). 02 de Mayo de 2006. [dostęp 2011-08-28].
  2. z serwisu Opoka
  3. Index ac status causarum beatificationis et canonizationis quae a Postulatione Generali OFM pertractantur. Rzym: Postulazione Generale OFM, 2009, s. 70.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]