Zegar cyfrowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elektroniczny zegar cyfrowy LCD
Radiobudzik z zegarem klapkowym
Elektroniczny zegar z diodowym wyświetlaczem siedmiosegmentowym
Panel sterowniczy piekarnika z zegarem

Zegar cyfrowyzegar (zegarek) prezentujący czas w sposób cyfrowy w przeciwieństwie do zegarów analogowych, w których czas wskazują wskazówki.

Zegary cyfrowe są często kojarzone z zegarami elektronicznymi, ale określenie „cyfrowy” odnosi się tylko sposobu prezentacji czasu w postaci cyfr, a nie do mechanizmu napędu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Choć obecne zegary cyfrowe to niemal wyłącznie zegary elektroniczne z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi lub LED, to zegary prezentujące czas w formie cyfr były już znane w XIX w. Za pierwszy zegar cyfrowy uważa się mechaniczny zegar skonstruowany we Francji około w 1830 r. dla króla Francji. Seryjna produkcja kieszonkowych zegarków cyfrowych rozpoczęła się około 1890 r[1].

W 1902 i 1903 roku Eugen L. Fitch uzyskał patenty na kilka koncepcji zegarów prezentujących czas w postaci napisów na płytkach, ten typ zegarów określany jest jako zegary klapkowe. Mechanizm prezentacji minut zawierał 60 płytek umocowanych na obracającym się wale. W miarę obrotu kolejne płytki przeskakiwały przez zaczep stając się widoczne. Zegary tego typu produkowano od 1904 roku w USA. Mechanizm nie był opatentowany poza USA, przez co firmy w Europie kopiowały to rozwiązanie[2].

W 1968 r. Sony wprowadza na rynek pierwszy na świecie radiobudzik „Digital 24.” z zegarem klapkowym[3]. Mechanizmy tych zegarów wykorzystywały niewielki elektryczny silnik synchroniczny, który zarówno napędzał mechanizm, jak i synchronizował szybkość chodu zegara z częstotliwością napięcia w sieci elektrycznej. W 1972 roku Sony wprowadziło radiobudzik z wyświetlaczem diodowym[4]. Radiobudziki z zegarami klapkowymi i LCD zyskały dużą popularność w latach 70. XX w. i następnych.

Wyświetlacze[edytuj | edytuj kod]

Do wyświetlania czasu większość zegarów elektronicznych używa siedmiu segmentów LED, VFD lub wyświetlaczy LCD dla każdej z czterech cyfr. Segmenty zazwyczaj obejmują także inne elementy, które informują na przykład czy alarm jest ustawiony.

Ustawienia[edytuj | edytuj kod]

Zasilane z sieci energetycznej zegary elektryczne i elektroniczne po odłączeniu od zasilania przestają funkcjonować i mogą tracić dane o czasie, większość z nich należy nastawić za każdym razem, gdy nastąpi odłączenie od sieci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]