Zelandia (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zelandia
Zeeland
Prowincja
Ilustracja
Prowincja na mapie Holandii
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Holandia

Siedziba

Middelburg

Powierzchnia

2934 km²

Populacja (2005)
• liczba ludności


379 948

• gęstość

212 os./km²

Położenie na mapie Holandii (jednostki administracyjne)
Położenie na mapie
Strona internetowa

Zelandia (niderl. Zeeland [ˈzeːlɑnt], w dialekcie miejscowym Zeêland) – prowincja leżąca na południowym zachodzie Holandii i składa się z szeregu wysp, półwyspu oraz części lądu stałego na granicy z Belgią, zwanego Zeeuws-Vlaanderen ("Flandria Zelandzka"). Stolicą prowincji jest miasto Middelburg.

Wyznanie (1999)
Protestantyzm 35%
Katolicyzm 23%

Mieszkańcy Zelandii posługują się regionalnym dialektem flamandzkiego – dialektem zelandzkim (Zeêuws).

Warte zobaczenia[edytuj | edytuj kod]

Ratusz w Middelburgu

Wiele atrakcji turystycznych prowincji koncentruje się w większych miastach.

System zapór w Zelandii w ramach Planu Delta

W Middelburgu warto odwiedzić opactwo "Onze-Lieve-Vrouwe" i Stadhuis (ratusz). Warto też odwiedzić „Park miniatur" (Miniatuur Walcheren), w którym w skali 1:20 odtworzono najważniejsze zabytki półwyspu Walcheren. „Muzeum Zeeuws” (Muzeum Prowincji Zeeland) również znajduje się w Middelburgu.

Zapora przeciwpowodziowa na Skaldzie wschodniej (Oosterscheldekering)

Veere szczyci się wielowiekową zabudową. Wiele domów pochodzi z XVI lub XVII w., kiedy kwitł szkocki handel wełną.

Plaża w Vlissingen

Miasto Vlissingen, które leży u ujścia zachodniego Skaldy (Westerschelde) na Morzu Północnym, jest atrakcją turystyczną ze względu na swoje położenie. Z bulwaru można obserwować ożywiony ruch statków do i z Antwerpii i Vlissingen.

Stare miasto w Goes jest od lat 70. XX w. uznane za zabytek kultury.

Stare miasto w Zierikzee jest od lat 60. XX w. uznane za zabytek kultury. Prawie 600 budynków oznaczono jako historyczne.

Most Zeelandbrug

Największym technicznym obiektem w Zelandii jest zapora przeciwpowodziowa Oosterscheldekering wchodząca w skład urządzeń przeciwpowodziowych Planu Delta o długości 8 km, która może odciąć cały obszar Wschodniej Skaldy w 75 minut. W języku ojczystym mówi się także o „ósmym cudzie świata”. Na sztucznej wyspie Neeltje Jans, która na przestrzeni lat została przekształcona w park rozrywki, znajduje się centrum informacji turystycznej i śluza. Drogi poprowadzone po nowych tamach i wałach poprawiły komunikację między Zelandią a Holandią Południową[1].

W Hulst w Zeeuws-Vlaanderen całkowicie zachowały się mury miejskie o długości około czterech kilometrów oraz bramy miejskie z XVI i XVIII w.

Zeelandia była częścią Imperium Rzymskiego od czasu wojen galicyjskich. Niektóre obiekty pochodzą z tego okresu, jak na przykład stela bogini Nehalennia, którą rybacy znaleźli w 1647 w pobliżu nadmorskiego kurortu Domburg.

Ścieżka rowerowa wzdłuż kanału Nowego Portu w Zierikzee

Ciekawostką architektoniczną jest most Zeelandbrug, który łączy Schouwen-Duiveland z Noord-Beveland. Przez pewien czas był to najdłuższy most w Holandii. Posiada jezdnie dla samochodów, drogę dla rowerów i ma odcinek z mostem zwodzonym umożliwiającym przepływanie pod nim większych jednostek.

Dużą atrakcją i ułatwieniem dla turystyki rowerowej jest doskonale rozwinięta i oznakowana sieć wyasfaltowanych ścieżek rowerowych umożliwiających przyjemny dojazd rowerem do wszystkich ciekawostek turystycznych. Skrzyżowania ruchu motorowego i rowerami dają pierwszeństwo rowerom. Dzięki temu podróż na rowerze jest wygodna, przyjemna i bezpieczna[2].

Od nazwy tej prowincji wziął nazwę archipelag Nowa Zelandia na Oceanie Spokojnym oraz kraj na nim leżący[3], a także planetoida (1336) Zeelandia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plan Delta. www.holandia.pl. [dostęp 2022-07-20].
  2. Co robić i czego unikać podczas jazdy w Holandii na rowerze?. polonia.nl. [dostęp 2022-07-20].
  3. John Wilson: European discovery of New Zealand - Tasman’s achievement. [w:] The Encyclopedia of New Zealand [on-line]. [dostęp 2015-09-12].