Zenon Żebrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zenon Żebrowski
Władysław Żebrowski
Kraj działania  Japonia
Data i miejsce urodzenia ok. 1898
Surowe
Data i miejsce śmierci 24 kwietnia 1982
Tokio
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja franciszkanie konwentualni
Śluby zakonne 21 stycznia 1931
Odznaczenia
Złota Odznaka Orderu Zasługi PRL Order Świętego Skarbu IV kl.

Władysław Żebrowski, w Japonii znany jako Brat Zeno[1] (ur. ok. 1898 w Surowem k. Myszyńca, zm. 24 kwietnia 1982 w Tokio) – misjonarz, franciszkanin konwentualny.

Pochodził z rodziny chłopskiej. W 1924 pracował w Przasnyszu w fabryczce żydowskiej. Podczas uroczystości odpustowych w Rostkowie, po kazaniu wygłoszonym przez ojca pasjonistę zainteresował się życiem zakonnym. Przebywał jeszcze krótko w Płocku i Warszawie. W 1925 wstąpił do zakonu franciszkanów w Grodnie przybierając imię Zenon. Uczestniczył w wydawaniu "Rycerza Niepokalanej", kierował budową klasztoru w Niepokalanowie.

W 1930 wraz z Maksymilianem Kolbem wyjechał na misje do Japonii. Współpracował w tworzeniu misji katolickiej w Nagasaki. Po zakończeniu II wojny światowej zajął się organizowaniem sierocińców dla japońskich dzieci i zakładaniem osiedli dla bezdomnych. Cieszył się ogromnym zaufaniem i szacunkiem Japończyków (nazywany był przez nich bratem Zeno od jap. słowa zennō – wszechmocny). W 1969 został odznaczony przez cesarza Orderem Skarbu Świętego IV klasy[1], a w 1979 u podnóża góry Fudżi wzniesiono jego pomnik autorstwa Adolfa Ryszki i Togashi Hajime. Rząd Polski uhonorował go w 1976 Złotą Odznaką Orderu Zasługi PRL.

W 1998 wzniesiono pomnik br. Zenona w Czarni na Kurpiach, jego rodzinnej parafii; w 2002 otwarto tam Muzeum im. Brata Zenona Żebrowskiego.

W latach 2017-2018 został zrealizowany film dokumentalny w reżyserii Marty Sokołowskiej o latach spędzonych w Japonii przez Brata Zenona. Film nosi tytuł Zeno-San.

Spokrewniony z Tadeuszem Żebrowskim – ambasadorem PRL w Tokio.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wybrane epizody w historii stosunków japońsko-polskich. emb-japan.go.jp. s. 5. [dostęp 19 marca 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]