Zenon Żebrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zenon
Władysław Żebrowski
Ilustracja
Zenon w 1959
Kraj działania  Polska,
 Japonia
Data i miejsce urodzenia ok. 1898
Surowe
Data i miejsce śmierci 24 kwietnia 1982
Tokio, Japonia
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół katolicki
Inkardynacja Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych
Śluby zakonne 21 stycznia 1931
Odznaczenia
Złota Odznaka Orderu Zasługi PRL Złote Promienie z Rozetą Orderu Świętego Skarbu (Japonia) (od 2003)

Zenon Żebrowski (jap. ゼノ ゼブロフスキー), właściwie Władysław Żebrowski[1] (ur. ok. 1898 w Surowem, zm. 24 kwietnia 1982 w Tokio) – misjonarz, franciszkanin konwentualny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny chłopskiej. W 1924 pracował w Przasnyszu w fabryczce żydowskiej. Podczas uroczystości odpustowych w Rostkowie, po kazaniu wygłoszonym przez ojca pasjonistę zainteresował się życiem zakonnym. Przebywał jeszcze krótko w Płocku i Warszawie. W 1925 wstąpił do zakonu franciszkanów w Grodnie, przybierając imię Zenon. Uczestniczył w wydawaniu „Rycerza Niepokalanej”, kierował budową klasztoru w Niepokalanowie.

W 1930 wraz z Maksymilianem Kolbem wyjechał na misje do Japonii. Współpracował w tworzeniu misji katolickiej w Nagasaki (Klasztor Franciszkanów w Nagasaki). Po zakończeniu II wojny światowej zajął się organizowaniem sierocińców dla japońskich dzieci i zakładaniem osiedli dla bezdomnych. Cieszył się ogromnym zaufaniem i szacunkiem Japończyków (nazywany był przez nich bratem Zeno od jap. słowa zennō – wszechmocny). W 1969 został odznaczony przez cesarza Orderem Świętego Skarbu IV klasy[1], a w 1979 u podnóża góry Fudżi wzniesiono jego pomnik autorstwa Adolfa Ryszki i Togashi Hajime. Rząd Polski uhonorował go w 1976 Złotą Odznaką Orderu Zasługi PRL.

W 1998 wzniesiono pomnik br. Zenona w Czarni na Kurpiach, jego rodzinnej parafii; w 2002 otwarto tam Muzeum im. Brata Zenona Żebrowskiego.

W latach 2017–2018 został zrealizowany film dokumentalny w reżyserii Marty Sokołowskiej o latach spędzonych w Japonii przez Brata Zenona. Film nosi tytuł Zeno-San.

Spokrewniony z Tadeuszem Żebrowskim – ambasadorem PRL w Tokio.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wybrane epizody w historii stosunków japońsko-polskich. emb-japan.go.jp. s. 5. [dostęp 19 marca 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]