Zenon Chrzanowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zenon Chrzanowski
Data i miejsce urodzenia

1866
Smotryszew

Data i miejsce śmierci

22 marca 1918
Warszawa

Dziedzina sztuki

architektura

Epoka

secesja i wczesny modernizm

Willa „Swit” z 1904 w Konstancinie

Zenon Chrzanowski herbu Suchekomnaty (ur. 1866 w Smotryszowie, zm. 22 marca 1918 w Warszawie[1]) – architekt początku XX wieku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najmłodszym synem Edmunda Edwarda Chrzanowskiego 1822-1893 i Zofii z Zabokrzewskich h. Sulima 1836-1910, posiadaczy majątku w ziemi Piotrkowskiej. Do szkół uczęszczał w Kaliszu. Po złożeniu egzaminu maturalnego w Męskim Gimnazjum Klasycznym udał się na studia architektury do Petersburga, które ukończył z wyróżnieniem. Po powrocie do Polski otrzymał wiele zamówień na plany gmachów publicznych, które dziś są rozsiane po całym kraju. Najbardziej znane dzieła jego to wybudowany w roku 1905 gmach prywatnej szkoły Generała Pawła Chrzanowskiego przy ulicy Smolnej 30 w Warszawie, utrzymany w stylu secesji, oraz projekt kraty otaczającej pomnik Mickiewicza w stolicy. Zajmował się także architekturą wnętrz i wydał dwie prace z tej dziedziny: Kultura mieszkania (1911)[2] i Sztuka i rzemiosło (1912).

W szkole Zenon Chrzanowski miał własną pracownię architektoniczną. Willę „Swit” zbudowaną około 1914 w Konstancinie, Chrzanowski budował dla swego przyjaciela – malarza Zdzisława Jasińskiego. Wojna przerwała budowę i ukończono ją dopiero po 1920, gdy dom kupił Stefan Żeromski. Budynek utrzymany jest częściowo w duchu architektury angielskiej początku XX wieku. Chrzanowski zaprojektował też kilka innych domów w typie angielskim w Piasecznie. Jeden z nich był własnością gen. Pawła Chrzanowskiego (kuzyna architekta)[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Zenon Chrzanowski nie był żonaty i nie miał dzieci. Pochowany został na warszawskich Powązkach kwatera 232 rząd 7.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]