Zenon Jankowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zenon Jankowski
Ilustracja
Zenon Jankowski w 1978.
pułkownik pilot pułkownik pilot
Data i miejsce urodzenia

22 listopada 1937
Poznań, Polska

Przebieg służby
Lata służby

od 1956

Siły zbrojne

ludowe Wojsko Polskie

Formacja

Lotnictwo ludowego Wojska Polskiego

Stanowiska

zastępca dowódcy jednostki lotniczej

Późniejsza praca

przeniesiony w stan spoczynku

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Złota Odznaka im. Janka Krasickiego Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”

Zenon Jankowski (ur. 22 listopada 1937 w Poznaniu) – pułkownik dyplomowany pilot Wojska Polskiego, kosmonauta dubler Mirosława Hermaszewskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kasprzaka w Poznaniu[1].

W 1956 wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu. Szkolił się również w szkole w Dęblinie. 13 marca 1960 otrzymał pierwszy stopień oficerski. Jeszcze przed ukończeniem szkolenia zdobył kwalifikacje pilota-instruktora i przez dwa lata po ukończeniu szkoły uczył młodych podchorążych sztuki pilotażu na bojowych samolotach odrzutowych. Później służył w bojowej jednostce lotnictwa myśliwsko-szturmowego. Od 1964 roku należał do PZPR[2].

Jesienią 1966 został skierowany do Akademii Sztabu Generalnego, którą ukończył w 1969. Po jej ukończeniu był: dowódcą klucza lotnictwa myśliwsko-szturmowego, szefem strzelania eskadry, dowódcą eskadry i nawigatorem pułku. Wiosną 1975 objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki lotniczej. W tym samym roku awansował na stopień podpułkownika.

27 listopada 1976 w drodze eliminacji został wybrany razem z Mirosławem Hermaszewskim (wówczas majorem) jako kandydat do lotu w kosmos pierwszego Polaka w ramach programu Interkosmos. Trening w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina rozpoczął 4 grudnia 1976. Od lipca 1977 jako kosmonauta-badacz przechodził szkolenie w załodze dowodzonej przez Walerija Kubasowa. Decyzja o tym, że ostatecznie załoga ta została rezerwową zapadła krótko przed datą wyznaczonego startu. Podczas misji Sojuza 30 w dniach od 27 czerwca do 5 lipca 1978 pełnił funkcję konsultanta kierownika lotu. Później wrócił do służby wojskowej, którą zakończył w stopniu pułkownika.

Obecnie na emeryturze.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarium ważniejszych wydarzeń po 1945 r.. [w:] Strona III LO w Poznaniu [on-line]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-26)].
  2. a b c Kto jest kim w Polsce 1984. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1984, s. 329. ISBN 83-223-2073-6.
  3. filmpolski.pl: WITA WAS POLSKA