Zenon Wiśniewski (ekonomista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zenon Wiśniewski
Data i miejsce urodzenia

15 maja 1950
Wąbrzeźno

profesor nauk ekonomicznych
Specjalność: polityka gospodarcza, zarządzanie zasobami ludzkimi, zatrudnienie i rynek pracy
Alma Mater

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Doktorat

1980

Habilitacja

26 września 1994

Profesura

4 listopada 1999

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu

Zenon Andrzej Wiśniewski (ur. 15 maja 1950 w Wąbrzeźnie) – polski ekonomista, specjalizujący się w polityce gospodarczej, zarządzaniu zasobami ludzkimi, zatrudnieniu oraz rynku pracy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1968 ukończył liceum ogólnokształcące w Wąbrzeźnie, a następnie podjął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia w zakresie ekonomii i organizacji ukończył pod opieką Kazimierza Sokołowskiego w 1972 roku. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku asystenta stażysty w Zakładzie Ekonomii Politycznej UMK. Stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 1980 roku w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Tematem rozprawy doktorskiej były Przemiany struktury zatrudnienia w procesie rozwoju przemysłu w Polsce Ludowej, a promotorem Jerzy Tomala. Habilitację uzyskał na UMK w 1994 roku, na podstawie rozprawy Polityka zatrudnienia i rynku pracy w Republice Federalnej Niemiec. Tytuł profesora nauk ekonomicznych otrzymał w 1999 roku.

Odbył liczne wyjazdy naukowe, m.in. na uniwersytety w Bambergu, Norymberdze, Monachium i Glasgow, był stypendystą Fundacji Humboldta oraz Fundacji Commerzbanku.

Na UMK pełnił funkcje prodziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, a także stanowisko kierownika Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy.

Wykładał także w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu oraz w Akademii Techniczno-Rolniczej im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Kalembka (red.), Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945–2004. Materiały do biografii, Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2006, s. 739-740, ISBN 83-231-1988-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]