Zerwane zaręczyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zerwane zaręczyny
Sad Cypress
Autor Agatha Christie
Typ utworu powieść kryminalna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania maj 1940
Wydawca Collins Crime Club
Zerwane zaręczyny
Odcinek serialu
Poirot
Numer odcinka 51
Sezon Sezon 9
Odcinek 2
Oryginalny tytuł Sad Cypress
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Data premiery Wielka Brytania 26 grudnia 2003
Polska 9 marca 2005[1]
Produkcja
Reżyseria David Moore[2]
Scenariusz David Pirie[2]
Muzyka Christopher Gunning[2]
Produkcja LWT
A & E Television Networks
Agatha Christie Ltd
Granada
Carnival Film & Television
Picture Partnership Productions[3]
Oryginalna stacja telewizyjna ITV
Chronologia
← Poprzedni odcinek
Five Little Pigs
Następny odcinek →
Death on the Nile

Zerwane zaręczyny (ang. Sad Cypress) – powieść kryminalna Agathy Christie, wydana po raz pierwszy w 1940 roku. Powieść przeniesiono na ekran w serii Poirot z Davidem Suchetem w roli głównej.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jakże opatrznościowa dla Elinor wydaje się śmierć pięknej Mary. Za jednym zamachem pozbyła się rywalki do serca ukochanego i otrzymała ogromny spadek, który - w świetle odkryć Herkulesa Poirota - należał się zmarłej dziewczynie. Szczęście nie trwa jednak długo. Elinor staje przed sądem oskarżona o morderstwo z premedytacją i nikt, ani sławny detektyw, ani nawet narzeczony, nie wierzy w jej niewinność.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwym mordercą okazuje się być siostra Hopkins. Była ona ciotką Mary Gerrard i to jej Mary przepisała swój mały majątek, nie wiedząc naprawdę kim ona jest. Siostra Hopkins wpadła jednak: gdy w dniu śmierci Mary Elinor zauważyła na ręce pielęgniarki ukłucie, ta odpowiedziała, że ukuła się różą rosnącą przy domu. Zapomniała jednak, że jest to odmiana bez kolców. W kuchni, w której Elinor robiła kanapki, znaleziono kawałek etykiety, jak początkowo sądzono od morfiny (dopiero Poirot odkrył, że nazwy leków są pisane dużą literą, a na znalezionym skrawku widniał napis "morfina", nie "Morfina" . Siostra Hopkins zatruła Morfiną herbatę, którą piła tylko ona i Mary. Elinor, z którą spożywały lunch, nie piła herbaty, co naturalnie było bardzo podejrzane. Hopkins musiała, jak najszybciej wstrzyknąć sobie apomorfinę. Wiedziała, że gdy weźmie apomorfinę, wystąpią wymioty, po których wszystko wróci do normy. Elinor zobaczyła ukłucie zaraz po tym, jak siostra Hopkins przeszła konwulsje po wstrzyknięciu apomorfiny. Okazuje się również, ze siostra Hopkins już wcześniej mordowała dla pieniędzy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]