Zesłanie Ducha Świętego (fresk Giotta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zesłanie Ducha Świętego
Ilustracja
Autor

Giotto di Bondone

Data powstania

ok. 1303 - 1305

Medium

fresk

Wymiary

200 × 185 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

kaplica Scrovegnich

Zesłanie Ducha Świętegofresk autorstwa Giotto di Bondone namalowany ok. 1305 roku dla kaplicy Scrovegnich w Padwie.

Ostatni z 40 fresków namalowanych przez Giotta w kaplicy Scrovegnich należący do cyklu scen przedstawiających życie Joachima i Anny, Marii oraz Chrystusa. Epizod został zaczerpnięty z Dziejów Apostolskich, gdzie wspomina się, iż w 50. dniu po zmartwychwstaniu Jezusa na zebranych w wieczerniku apostołów i Marię zstąpił Duch Święty.

Scena Zesłania Ducha Świętego rozgrywa się w pokoju przypominającym gotycką loggię z trójlistnymi łukami. Na ławkach, w okręgu siedzi dwunastu apostołów. Giotto uzupełnił brak Judasza Maciejem Apostołem, ale zrezygnował z umieszczenia Matki Boskiej, mimo iż zwykle w interpretacji chrześcijańskiej była ona obecna w scenie. Z góry na każdego z zebranych spada w postaci świetlistych promieni Duch Święty. Spośród wszystkich apostołów jedynie Piotr Apostoł kieruje wzrok na widza, zapraszając wszystkich do współuczestniczenia w wydarzeniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefano Zuffi, Nowy Testament. Postacie i epizody, Ewa Maciszewska (tłum.), Warszawa: wyd. Arkady, 2007, ISBN 978-83-213-4470-6, OCLC 169906138.