Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych
Logotyp Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych
park krajobrazowy
Państwo

 Polska

Położenie

Alwernia, Babice, Chrzanów, Kraków, Krzeszowice, Liszki, Trzebinia, Wielka Wieś i Zabierzów

Data utworzenia

1981

Powierzchnia

900,38 km²

brak współrzędnych

Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych – nieistniejący już zespół sześciu parków krajobrazowych w województwie małopolskim o łącznej powierzchni 90 038 ha[1], które razem z otuliną (73576 ha) i Ojcowskim Parkiem Narodowym (2146 ha) stanowiły największy w Polsce obszar podlegający ochronie.

Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych został utworzony w 1981 roku, a w 1999 w wyniku reformy administracyjnej ZJPK został powiększony o część obszaru, który dawniej znajdował się w granicach Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych województwa katowickiego. Dyrekcja Zespołu miała siedzibę w Krakowie. 30 stycznia 2009 roku Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Pogórza i Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, został przekształcony w Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego z oddziałami w Krakowie, Tarnowie i Starym Sączu[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z pomysłem utworzenia na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej parku krajobrazowego wystąpił w 1948 r. dr Zygmunt Novák, będący później profesorem Politechniki Krakowskiej. Kierował on pracami zmierzającymi do zagospodarowania terenu Jury. Efektem koncepcji planistycznych było powstanie w latach 50. i 60. szeregu rezerwatów przyrody. Parki krajobrazowe powstały dopiero w latach 1980–1982. Ich głównym celem była ochrona przyrody i kultury Jury w powiązaniu z racjonalnym wykorzystaniem dla potrzeb społecznych i turystycznych.

Jurajskie Parki Krajobrazowe[edytuj | edytuj kod]

W skład zespołu wchodziły następujące parki krajobrazowe:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BIP Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych. wrotamalopolski.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-07)].
  2. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – oficjalna strona
  3. Tenczyński Park Krajobrazowy, zpkwm.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]