Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie
liceum (cykl 5-letni) plastyczne
Ilustracja
Budynek szkoły, widok od strony ul. Smoczej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul. Smocza 6
01-009 Warszawa

Data założenia

1945

Patron

Wojciech Gerson

Dyrektor

Paweł Kasprzak

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie”
Ziemia52°14′33,796″N 20°59′17,725″E/52,242721 20,988257
Strona internetowa
Wnętrze szkoły

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona (do 2019 Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona) – państwowa szkoła artystyczna średniego szczebla znajdująca się przy ul. Smoczej 6 w Warszawie[1].

Organem prowadzącym placówkę jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podlega ona nadzorowi Centrum Edukacji Artystycznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szkoła powstała w 1945 jako Państwowe Liceum Artystyczne i wraz z Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych, mieściła się przy ul. Myśliwieckiej 8. Współpracowała wtedy z Centralnym Ośrodkiem Pedagogicznym i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Wychowania przez Sztukę (patronat UNESCO). Pierwszym dyrektorem i założycielem był Antoni Mączak. Ideą nowo powstałej szkoły było „wychowanie przez sztukę”. Następnie Liceum przekształcono w Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych. Od początku realizowała program szkoły średniej, tak więc od roku 1953 zniesiono ograniczenie wyboru studiów, tak aby absolwenci mogli wybierać różne kierunki studiów.

W 1957 przeniesiona do budynku byłej Podchorążówki w Łazienkach Królewskich. W roku 1963 szkoła uzyskała patronat „Centrali przemysłu ludowego i artystycznego” – Cepelia.

PLSP - Państwowe Liceum Plastyczne było miejscem, gdzie młodzież z różnych środowisk odnajdywała wspólny język poprzez twórczość plastyczną.

W następstwie wydarzeń marca 1968 roku usunięto założyciela szkoły dyrektora Antoniego Mączaka oraz wicedyrektora Włodzimierza Tiunina.

W 1977 przeniesiona na ul. Smoczą (do budynku po przeniesionym XLV LO im. Romualda Traugutta), gdzie znajduje się do dziś. W szkole uczyli m.in. Jacek Kuroń, Maciej Piekarski, Andrzej Rudziński i Włodzimierz Tiunin.

Od 2002 utworzono w niej gimnazjum.

Do 2019 roku funkcjonowało pod nazwą Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych.

Absolwenci liceum uzyskują tytuł plastyka z jedną z czterech dostępnych w szkole specjalizacji. Tytuł upoważnia do wykonywania tego zawodu. Od roku 2006 do 2023 funkcję dyrektora szkoły pełniła dr Beata Lewińska-Gwóźdź. Szkoła posiada pracownie artystyczne.

W związku z reformą systemu oświaty dnia 1 września 2019 Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie został przekształcony w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje ogólne :: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, www.plsp.smocza.edu.pl [dostęp 2019-09-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]