Zespół Sézary’ego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zespół Sézary'ego)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zespół Sézary’ego
syndroma Sezary
61-letni chory z zespół Sézary’ego ze świądem utrzymującym się od sześciu miesięcy, po prawej nowotworowo zmieniony limfocyt T
61-letni chory z zespół Sézary’ego ze świądem utrzymującym się od sześciu miesięcy, po prawej nowotworowo zmieniony limfocyt T
ICD-10 C84
C84.1 Zespół Sézary’ego
ICDO M9701/3
DiseasesDB 8595

Zespół Sezary’ego (łac. syndroma Sezary, ang. Sézary syndrome) – chłoniak T-komórkowy zajmujący skórę i węzły chłonne. Uważany za późne stadium ziarniniaka grzybiastego.

Objawy i przebieg[edytuj | edytuj kod]

Objawy skórne są wczesne ale niecharakterystyczne. Z początku mają charakter wyprysku lub przewlekłego stanu zapalnego, następnie dochodzi do zajęcia całej skóry z erytrodermią. Skóra jest zaczerwieniona lub przebarwiona; dołącza się uogólnione wypadanie włosów. Stosunkowo często stwierdza się rogowacenie dłoni i podeszw oraz zmiany paznokciowe. Można stwierdzić wyraźne powiększenie węzłów chłonnych i odczyn białaczkowy we krwi (obecność tzw. komórek Sézary’ego). Przebieg jest przewlekły, wieloletni.

Różnicowanie[edytuj | edytuj kod]

Zespół Sezary’ego wymaga różnicowania z erytrodermią różnego pochodzenia, zwłaszcza w okresie wstępnym ziarniniaka grzybiastego.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska francuskiego dermatologa Alberta Sézary’ego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005, ​ISBN 83-200-3367-5​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.