Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza
Vita Sine Litteris Mors Est

Życie bez nauki jest śmiercią

Wloclawek school dlugosz.jpg
ZSK im. ks. Jana Długosza
Typ szkoły szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące
Patron szkoły ks. Jan Długosz
Państwo  Polska
Miejscowość Włocławek
Data założenia 1916
Liczba uczniów 394 (gimnazjum) + 233 (liceum), stan na 21 maja 2013[1]
Dyrektor ks. Jacek Kędzierski
Wicedyrektorzy Aneta Wąsik (SP); Sławomira Lewandowska (GM); Urszula Brykalska (LO)[2]
Adres ul. Łęgska 26 (siedziba główna, budynek GM i LO)

ul. Wojska polskiego 2a (budynek SP)
87-800 Włocławek

Położenie na mapie Włocławka
Mapa lokalizacyjna Włocławka
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza
Ziemia 52°39′25,841″N 19°04′37,164″E/52,657178 19,076990
Strona internetowa szkoły

Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza zaczął funkcjonować 1 września 2003 roku. Historia funkcjonowania placówki szkolnej im. ks Jana Długosza we Włocławku sięga jednak roku 1916, kiedy to ówczesny biskup włocławski, Stanisław Zdzitowiecki, otrzymał zezwolenie od okupacyjnych władz niemieckich na otwarcie szkoły w Pałacu Biskupim. Szkoła wyposażona jest w internat bezpośrednio dobudowany do budynku szkoły. Placówka jako jedna z dwóch szkół w Polsce wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny – w każdej sali lekcyjnej zamontowane są tablice interaktywne z dostępem do internetu. W szkole zamontowanych zostało 28 tablic o przekątnej 88 cali. Od 2001 roku w szkole funkcjonuje monitoring, który obejmuje prawie każdą salę lekcyjną, korytarze, szatnie i inne pomieszczenia szkolne. Uczniowie wraz z nauczycielami mają ujednolicone stroje (mundurki).

Historia[3][edytuj | edytuj kod]

Główne wejście

Pierwsze informacje nt. szkoły im. ks. Jana Długosza we Włocławku pochodzą z 1916 roku, kiedy to biskup włocławski uruchomił w swoim pałacu szkołę. Szkoła w Pałacu funkcjonowała do 1920 roku, kiedy to bolszewicy spalili Pałac Biskupi. Nie oznaczało to zawieszenia funkcjonowania ówczesnego Gimnazjum im. ks. Jana Długosza. Szkoła została przeniesiona naprzeciw włocławskiej katedry, do budynku dawnej sufraganii biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej, biskupa Feliksa Lewińskiego i funkcjonowała tam aż do 1926 roku.

W tym czasie, a dokładniej 29 września 1925 roku, biskup Stanisław Zdzitowiecki poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego gmachu szkoły przy ulicy Łęgskiej 26, w którym nadal mieści się szkoła. Budynek wybudowany został dzięki ofiarności całej Diecezji Włocławskiej. Jednak biskup Zdzitowiecki nie doczekał dnia poświęcenia nowego budynku szkoły, dokonał tego biskup Władysław Krynicki 7 października 1927 roku. Szkoła działała do 1939 roku. W tym czasie dokończono budowę sali gimnastycznej i internatu, które poświęcił biskup Karol Radoński 4 października 1934 roku.

II Wojna światowa spowodowała zawieszenie działalności szkoły. Niemieckie władze Włocławka (ówczesnego Leslau) zajęły budynek i przemianowały go na szpital wojskowy. Po zakończeniu wojny obiekt przejęła Armia Radziecka. Następowały wtedy częste zmiany właściciela budynku – na krótki czas zwrócono budynek Kościołowi, następnie na krótko szkołę zajęło wojsko ludowe, po czym ponownie oddano obiekt Diecezji Włocławskiej, która zaczęła prowadzić w tym gmachu Szkołę Podstawową, Gimnazjum i Liceum. Ostateczny kres działalności placówki podczas lat PRL dał rok 1949, kiedy komunistyczna władza zamknęła Szkołę im. ks. Jana Długosza. Część gmachu zajęła państwowa Szkoła powszechna, a część Niższe Seminarium Duchowne (1949-1961) i Wyższe Seminarium Duchowne (1954-1958). W 1961 roku władza ostatecznie przejęła cały obiekt na własność. W tym samym roku też w gmachu przy Łęgskiej otwarto Studium Nauczycielskie, a w 1965 roku gmach oddano na użytek Zespołu Szkół Mechanicznych. Od 1972 roku z obiektu korzystała również młodzież Zespołu Szkół Samochodowych.

Diecezja włocławska dopiero w 1989 roku odzyskała prawo własności do całego gmachu. Budynek został wydzierżawiony na użytek Zespołu Szkół Samochodowych do czasu budowy nowego obiektu dla tej szkoły. Cały budynek Władze Miasta Włocławek przekazały diecezji w 2001 roku. Diecezja od razu przystąpiła do reaktywacji działalności szkoły i 1 września 2001 roku funkcjonowało już Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Długosza, rok później (1 IX 2002) uruchomiono działalność Publicznego Liceum im. ks. Jana Długosza, a od 1 września 2003 roku funkcjonuje już Zespół Szkół Katolickich ks. Jana Długosza.

W 2000 roku biskup Bronisław Dembowski powołał Komisję ds. Gimnazjum i Liceum im. ks. Jana Długosza oraz mianował dyrektorem szkoły ks. dr. Jacka Kędzierskiego. Przewodniczącym komisji został biskup pomocniczy Roman Andrzejewski. Komisja utworzyła Fundację im. ks. Jana Długosza, której celem było wspieranie diecezji w przeprowadzeniu remontu i urządzaniu szkoły[4].

Od 2013 roku w Zespole Szkól Katolickich funkcjonuje również szkoła podstawowa.

Widok od tyłu. Z lewej strony widoczny internat

Remont budynku[edytuj | edytuj kod]

Estetyka budynku, po przekazaniu go diecezji w 2001 roku, była bardzo niska. Trzeba było dużych środków, aby budynek doprowadzić do tak wysokiego poziomu, jaki jest dzisiaj. Budynek zwrócony przez miasto znacząco różnił się stanem od tego, który obecnie jest. Generalnego remontu wymagał cały obiekt. Wykonano remont głównego holu, wszystkich korytarzy, sal lekcyjnych, wszystkich pomieszczeń i szatni. Wymienione zostały wszystkie drzwi, okna. Uczniom stworzono na poziomie -1 szatnie z szafkami, sale lekcyjne, świetlicę oraz stołówkę. Podłogi w budynku zostały częściowo wymienione, a większości zaniedbany parkiet został wycyklinowany. Szkoła została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny (tablice interaktywne w każdej sali).

Od 21 maja 2012 roku do 21 maja 2013 starą salę gimnastyczną zmodernizowano, a na jej dachu powstała druga sala gimnastyczna o lekkiej konstrukcji. Wyremontowana została także nieużywana wcześniej klatka schodowa, prowadząca do nowej sali oraz wszystkie pomieszczenia zaplecza sportowego; powstały tam także łazienki. Inicjatorem inwestycji był biskup włocławski Wiesław Mering. Przypomina o tym pamiątkowa tablica wmurowana od strony dziedzińca. Remont i budowę częściowo sfinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki[1].

W roku 2015 wykonano parking od strony internatu, gdzie przeniesiono dotychczasowe miejsca parkingowe usytuowane na dziedzińcu. W wakacje 2015 ogłoszono dwa przetargi: na remont cokołu elewacji wraz ze schodami zewnętrznymi[5] oraz na obniżenie poziomu dziedzińca do stanu sprzed lat 40./50.[6].

Profile liceum[edytuj | edytuj kod]

Uczniowie Liceum im. ks. Jana Długosza kształcą się na następujących profilach:

Klasa Profil Zajęcia rozszerzone Język obcy 1 Język obcy 2 Język obcy 3[7]
A
matematyczno-fizyczny matematyka
informatyka
fizyka
Wielka Brytania angielski
Niemcy niemiecki,
Francja francuski
lub Hiszpania hiszpański
łacina
B
humanistyczny język polski
historia
wos
Wielka Brytania angielski
Niemcy niemiecki,
Francja francuski
lub Hiszpania hiszpański
łacina
C
biologiczno-chemiczny biologia
chemia
fizyka

Wielka Brytania angielski
Niemcy niemiecki
lub Francja francuski
łacina

Uczniowie mają możliwość wyboru dowolnych rozszerzeń, jednakże muszą oni spełnić wymagania Ministerstwa w tym zakresie. W tabeli przedstawiono najczęściej wybierane przedmioty. Uczniowie uczą się też języków rosyjskiego i włoskiego, ale są to zajęcia dodatkowe.

Znani Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b Rocznik ZSK nr 12 (2012/2013). [dostęp 18-07-2015].
  2. Dyrekcja - Zespół Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza we Włocławku. zskdlugosz.pl. [dostęp 2014-09-24].
  3. Historia - Zespół Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza we Włocławku. zskdlugosz.pl. [dostęp 2014-01-17].
  4. Vita sine litteris mors est . Nowoczesna i tradycyjna. Przewodnik Katolicki. [dostęp 2010-09-24].
  5. Zapytanie ofertowe nr 2/ZSK/2015. [dostęp 18-07-2015].
  6. Zapytanie ofertowe nr 3/ZSK/2015. [dostęp 18-07-2015].
  7. Język obowiązkowy w klasie pierwszej.