Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oświata w Wolanowie - historia szkół w Wolanowie od szkoły podstawowej założonej w 1893 r. do istniejącego od 24 maja 2002 roku Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Historia do 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

W 1893 roku uruchomiono szkołę początkową. W 1905 roku powstała szkolna biblioteka. W latach międzywojennych funkcjonowała tu szkoła z klasami I – III oraz z klasą wstępną. Lekcje odbywały się w jednoizbowym budynku pod kierunkiem jednego nauczyciela, najprawdopodobniej mieszkającego w tym samym budynku, bo takie rozwiązania wtedy często funkcjonowały. Budynek ten spłonął 1945 roku. W 1935 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, do 1939 roku ukończono dwie sale lekcyjne. Istniała wtedy siedmioklasowa szkoła podstawowa. Zajęcia odbywały się w dwu nowo oddanych salach, w wynajętych izbach oraz w starym budynku szkolnym.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

W okresie powojennym szkoła podstawowa w Wolanowie o strukturze siedmio-, a potem ośmioklasowej mieściła się w dziesięciu salach lekcyjnych. Poprawa uciążliwych warunków nauczania nastąpiła po 1998 roku. Nowe władze samorządowe Gminy Wolanów zdecydowały o budowie nowej szkoły. Inwestycję tę rozpoczęto w 1992 roku, a zakończono ostatecznie w 1996 roku.

Reforma systemu edukacji[edytuj | edytuj kod]

Aktualny wygląd szkoły - front budynku.
Wnętrze szkoły w Wolanowie
Robert Grudzień, artysta muzyk, kompozytor i dyrektor festiwali muzycznych - Honorowy Przyjaciel Szkoły w Wolanowie

Reforma oświatowa 1999 roku spowodowała utworzenie w tym obiekcie na bazie szkoły podstawowej także publicznego gimnazjum. Po trzech latach takiego funkcjonowania obie odrębne dotąd placówki połączono z początkiem nowego roku szkolnego w Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie[1] ." Zachowano jednak odrębność rad pedagogicznych, rad rodziców i samorządów uczniowskich.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Osoby związane ze szkołą[edytuj | edytuj kod]

Robert Grudzień

Przypisy

  1. Uchwała Rady Gminy w Wolanowie z dnia 24 maja 2002 roku
  2. Konrad Gałka: Wydarzenia sportowe w ZSO Publicznym Gimnazjum w Wolanowie. [dostęp 2011-12-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]