Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim
ponadgimnazjalna
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wodzisław Śląski

Adres

ul. Pszowska 92

Data założenia

1 września 1961

Patron

Witold Pilecki

Dyrektor

Czesław Pieczka

Położenie na mapie Wodzisławia Śląskiego
Mapa konturowa Wodzisławia Śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim”
Położenie na mapie powiatu wodzisławskiego
Mapa konturowa powiatu wodzisławskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim”
Ziemia50°00′29,15″N 18°26′43,98″E/50,008097 18,445550
Strona internetowa

Zespół Szkół Technicznychszkoła ponadgimnazjalna w Wodzisławiu Śląskim.

Szkoła istnieje od 1 września 1961 roku, kiedy to powołano 31 szkolny Ochotniczy Hufiec Pracy i utworzono 2 pierwsze oddziały Zasadniczej Szkoły Budowlanej. Do 1968 roku, kształciła wyłącznie członków 31 OHP. Szkoła mieściła się w zaadaptowanym dla jej potrzeb baraku byłej bazy transportu. W 1964 roku wybudowany został budynek szkoły przy ul. Wojska Polskiego. Dynamiczny rozwój szkoły, wzrost liczby uczniów spowodowały podjęcie decyzji o budowie nowego obiektu szkolnego. Oddano go do użytku w 1974 r. przy ul. Pszowskiej 92, gdzie do dzisiaj szkoła ma swoją siedzibę. Przez wiele lat nauka odbywała się w Zasadniczej Szkole Budowlanej, Technikum Budowlanym dla Pracujących oraz Średnim Studium Zawodowym.

W 1976 r. szkoła otrzymała nazwę Zespołu Szkół Budowlanych KBO „ROW” Rybnik. Od 1961 r. do 1986 funkcję dyrektora pełnił mgr Stanisław Czech. Po jego odejściu na emeryturę dyrektorem został mgr Ryszard Zawadzki. W 1989 r. utworzona została pierwsza klasa dziennego Technikum Budowlanego. Był to przełomowy moment dla wodzisławskiej „Budowlanki”, bo potem powstały: Technikum Elektroniczne, Liceum Zawodowe, Policealne Studium Zawodowe. Szkoła w ten sposób przekształciła się w 1992 roku, w Zespół Szkół Technicznych nr 3, III Liceum Profilowane i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2, a w 2004 r. III Liceum Ogólnokształcące. Po modernizacji kompleksu sportowego powstał Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportu przy ZST. Uroczystego otwarcia dokonał 1 października 2007 roku, nowo mianowany dyrektor ZST – mgr Czesław Pieczka, który jest także aktualnym dyrektorem szkoły (2022).

10 stycznia[kiedy?] ogłoszony został XIV Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych przygotowany przez miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. zostało sklasyfikowane na 18 miejscu w kraju oraz 1 miejscu w województwie śląskim. W rankingu maturalnym Technikum Nr 3 uzyskało 48 miejsce (wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, języków obcych i matematyki), a w rankingu olimpijskim 44 miejsce w Polsce (9 tytułów laureat, 4 tytułów finalista, uzyskanych w 4 olimpiadach).