Zespół amotywacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zespół amotywacyjny (także zespół apatyczno-abuliczny, ang. amotivational syndrome) – zespół objawów, opisywany u osób przewlekle, od dłuższego czasu odurzających się marihuaną i innymi przetworami konopi. W skład tego zespołu wchodzą[1]:

  • osłabienie motywacji prowadzące do bierności i rezygnacji z działań zmierzających do realizacji wcześniej przyjętych celów i aspiracji życiowych (wyrazem tego może być m.in. osłabienie wyników w nauce, zaniedbywanie planów i obowiązków zawodowych)
  • zawężenie zainteresowań do spraw związanych z korzystaniem z marihuany (np. zaniedbywanie własnego wyglądu i higieny, rezygnacja z hobby lub wycofywanie się z kontaktów z ludźmi, którzy nie korzystają z marihuany)
  • osłabienie sprawności poznawczej (zwłaszcza pamięci krótkotrwałej)

Koncepcja zespołu amotywacyjnego powstała w 1968 roku, kiedy to Smith opublikował dwa studia przypadku[2]. W tym samym czasie, niezależnie, dwóch innych badaczy opisało niemal identyczne zjawisko (McGloyhin i West, 1968; za:[2]). Według nich, osoby które przez dłuższy okres odurzały się przetworami konopi miały doświadczać takich objawów jak: wycofanie, bierność i brak zorientowania na osiągnięcia.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Obecnie uważa się, że istnienie zespołu amotywacyjnego nie jest wystarczająco potwierdzone. Raport Światowej Organizacji Zdrowia podaje, że badania mające być dowodem przemawiającym za tą hipotezą miały liczne niedociągnięcia metodologiczne, w tym były zazwyczaj przeprowadzone na bardzo małych próbach[3].

Duncan (1987) w swoich badaniach porównywał dwie grupy - palaczy przetworów konopi (głównie haszyszu) i niepalących - pod względem zespołu amotywacyjnego. Podczas tych badań, nie stwierdzono żadnych, statycznie istotnych różnic pomiędzy grupami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rosenhan, D. , Seligman, M. i Walker, E. (2003) Psychopatologia (s.673) Warszawa: Wydawnictwo Zysk i S-ka
  2. a b c Duncan, D. F. (1987) Lifetime prevalence of "amotivational syndrome" among users and non-users of hashish. Psychology of Addictive Behavior, 1, 2, s. 114-119
  3. Bondy, S., Hall, W. i Room, R., (1995) A Comparative Appraisal of the Heath and Psychological Consequences of Alcohol, Cannabis, Nicotine and Opiate Use