Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zespół dłoni, stóp i ust)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nie mylić z: pryszczycą (ang. foot-and-mouth disease).
Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej
Choroba dłoni, stóp, jamy ustnej u 36 letniego mężczyzny.
Choroba dłoni, stóp, jamy ustnej u 36 letniego mężczyzny.
ICD-10 B08.4
Enterowirusowe pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej z wypryskiem
Wysypka na dłoniach

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (ang. Hand, foot and mouth disease, HFMD, czasami nieprawidłowo zwana chorobą bostońską) – choroba zakaźna dotycząca głównie dzieci, wywoływana przez enterowirusy z rodziny Picornaviridae, charakteryzująca się występowaniem wysypki grudkowej lub pęcherzowej na dłoniach, stopach i błonach śluzowych jamy ustnej.

Etiologia i mechanizm zakażenia[edytuj]

Czynnikiem etiologicznym wywołujących tę chorobę zakaźną są wirusy z rodzaju Enterowirusów, najczęściej z grupy Coxsackie A5, A9, A10, A16, B1, i B3 oraz enterowirusem 71 (EV 71)[1][2]. Człowiek jest rezerwuarem oraz źródłem zakażenia.

Drogi szerzenia się zakażenia[edytuj]

Wśród opisywanych dróg transmisji wirusa należy wymienić drogę kropelkową i drogę fekalno-oralną oraz transmisję wertykalna (enterowirusy mają zdolność przenikania przez łożysko). Zakaźność jest bardzo duża, szczególnie wysoka wśród dzieci.

Wirusy odpowiedzialne za HFMD znajdują się w ślinie, wydzielina z nosa i gardła, plwocine czy płynie z pękających pęcherzyków pojawiających się na skórze. Enterowirusy są obecne także w stolcu osoby zakażonej, nawet do 11 tygodni od wyzdrowienia[1], dlatego źródłem infekcji może być również skażona fekaliami woda bądź pożywienie, w lecie – baseny i kąpieliska[3].

Patomechanizm rozwoju zakażenia[edytuj]

Początkowa implantacja wirusa następuje w błonie śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego (głównie jelita krętego). Następnie w ciągu 24 – 72 godzin wirus rozprzestrzenia się drogą układu limfatycznego do węzłów chłonnych. Dopiero z węzłów chłonnych następuje przedostanie się wirusa do krwi – wzrost wiremii. Potem z uwagi na swój tropizm dochodzi do przejścia wirusa do jamy ustnej i skóry. Po około 7 dniach następuje pojawienie się odpowiedzi humoralnej – zwiększenia poziomu przeciwciał neutralizujących i dochodzi do eliminacji wirusa.

Epidemiologia[edytuj]

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej najczęściej dotyka dzieci do 10 rż.[1][4]. Jednak choroba ta może występować również u ludzi dorosłych, szczególnie z obniżoną odpornością lub cierpiącymi na choroby przewlekłe (m.in. cukrzyca, choroby nerek).

Objawy kliniczne i przebieg[edytuj]

Klasycznie przebieg choroby dłoni, stóp i jamy ustnej możemy podzielić na cztery okresy:

 1. Faza latentna – okres wylęgania trwający od 3 do 5 dni.
 2. Faza prodromalna – około 2–3 dni.
 3. Faza właściwa (wysypkowa/osutkowa) – około 7–10 dni.
 4. Faza zdrowienia – do 4 tyg. (według niektórych autorów[jakich?] nawet do 11 tyg.)

Faza latentna[edytuj]

W tym czasie pacjent nie ma żadnych objawów klinicznych infekcji. W trwającym około 3-5 dni okresie dochodzi do wylęgania się choroby, co w patomechaniźnie zakażenia odpowiada przeniknięciu wirusa do układu chłonnego i jego infiltracji do węzłów chłonnych.

Faza prodromalna[edytuj]

Ten trwającym około 2–3 dni[2], etap choroby charakteryzuje się występowaniem objawów jak w ostrej chorobie retrowirusowej czy grypie:

 • podwyższona temperatura ciało do około 38 – 39 st. C, czasem zdarza się, że gorączka nawet do 40 st. C,
 • dreszcze,
 • bóle kostno-stawowe, bóle głowy,
 • złe samopoczucie, brak apetytu.

Czasem już wtedy zauważalne są czerwone punkciki na błonach śluzowych jamy ustnej oraz dłoniach i stopach. Ten okres odpowiada przeniknięcia wirusa z węzłów chłonnych do krwi i nagłemu wzrostowi wiremii.

Faza właściwa[edytuj]

Typowo po 2-3 dniach objawów ogólnych[2] rozwija się zasadniczy okres choroby, czyli pojawiają się osutka grudkowa lub grudkowo-pęcherzykowa na powierzchni dłoniowej rąk, podeszwowej stóp i herpangina. Zmiany skórne są niewielkie – średnicy do 5 mm, barwy łososiowej, mogą być tkliwe i powodować dyskomfort, jednak raczej nie towarzyszy im świąd. Wysypka może też pojawia się w innych miejscach, najczęściej w szparze międzypośladkowej[1][2][3] – co jest opisywane ja postać atypową HFMD.

Natomiast zmiany w jamie ustnej, opisywane jako herpangina, charakteryzują się stanem zapalnym gardła i migdałów podniebiennych, występowanie pęcherzyków lub owrzodzeń na migdałkach podniebiennych, śluzówce policzków, dziąseł lub podniebienia. Zmiany w gardle powodują ból, który jest szczególnie odczuwany podczas jedzenia i przełykania.

Wysypka i zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej ustępują najczęściej po około tygodniu, do tego też czasu wydzieliny z jamy ustnej osoby chorej mogą być materiałem zakaźnym[1].

Faza zdrowienia[edytuj]

Ostatni okres choroby, który rozpoczyna się ustąpieniem zmian skórnych i śluzówkowych. W tej fazie może dojść do opisywanego w niektórych wypadkach grubopłatowego złuszczania się naskórka powierzchni dłoniowej rąk i podeszwowej stóp.

Około 3-6 tyg po HFMD dochodzi do oddzielanie się paznokcia od macierzy – czyli onychomadezy (onychomadesis) i linii Beau. Według niektórych autorów nawet 60-70% przypadków onychomadezy związana jest z infekcją enterowirusowej[5] – najczęściej po Coxackie A6 lub A10.

Powikłania[edytuj]

Przebieg większości zakażeń jest łagodny i niewikłany powikłaniami.

Ciężki przebieg choroby – najczęściej powikłany zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub zapaleniem mózgu – opisuje się w krajach południowo-wschodniej Azji, zwłaszcza u najmłodszych dzieci (93%, <4. rż.; 75%, <1. rż.), a najczęstszą przyczyną były w tych przypadkach zakażenia EV 71 i Coxackie A16[1].

Leczenie[edytuj]

Brak jest specyficznego leczenia[1][2][3], dlatego należy jedynie stosować leczenie objawowe w celu zmniejszenia gorączki i objawów bólowych (np.: paracetamol, ibuprofen). Najważniejszym jest prawidłowa podaż płynów w celu uniknięcia odwodnienia podczas gorączki oraz odpoczynek i unikanie wysiłku.

Remisja choroby następuje zwykle po około tygodniu.

Zapobieganie[edytuj]

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, częste czyszczenie i dezynfekcja oraz izolacja kontaktowa osób zakażonych.

Brak jest szczepionki przeciw chorobie dłoni, stóp i jamy ustnej.

Przypisy

 1. a b c d e f g Szenborn Leszek, Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. Pediatria.mp.pl
 2. a b c d e Kokurewicz Konrad, Choroba bostońska. Meduzo.pl
 3. a b c Czyrznikowska Aleksandra, Choroba dłoni, stóp i ust. Główny Inspektor Sanitarny [www]
 4. NY Hoy, AK Leung, AI Metelitsa, S Adams. New concepts in median nail dystrophy, onychomycosis, and hand, foot and mouth disease nail pathology. „ISRN Dermatology”. 2012 (680163), 2012. DOI: 10.5402/2012/680163. PMID: 22462009 (ang.). 
 5. Javier Lopez Davia, M.D., et. all.. Onychomadesis Outbreak in Valencia, Spain Associated with Hand, Foot, and Mouth Disease Caused by Enteroviruses. „Pediatric Dermatology”. Vol. 28, s. No. 1 1–5, 2011. 

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.