Zespół zamknięcia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zespół udarowy pnia mózgu
ICD-10 G46.3
Zespół zamknięcia może być spowodowany udarem niedokrwiennym w obrębie unaczynienia przez tętnicę podstawną, który skutkuje niedokrwiennym uszkodzeniem mostu.

Zespół zamknięcia (ang. locked-in syndrome) – stan, w którym pacjent jest w pełni przytomny i świadomy, lecz nie jest w stanie poruszać się z powodu całkowitego paraliżu niemalże wszystkich mięśni szkieletowych. Jest to skutek uszkodzenia w obrębie pnia mózgu, w którym doszło do zniszczenia brzusznej części mostu. Ze względu na dyskoordynację oddychania z napięciem strun głosowych wydawanie jakichkolwiek dźwięków jest niemożliwe[1]. Jedyną możliwością porozumiewania się przez chorego jest mruganie powiekami oraz poruszanie oczami, ponieważ zdolność do wykonywania tych ruchów pozostaje zachowana. Poza tym nie dochodzi do uszkodzenia zdolności myślenia ani kojarzenia, bo w przeciwieństwie do stanu wegetatywnego, wyższe struktury mózgowia pozostają w pełni sprawne.

Przyczyny zespołu zamknięcia[edytuj | edytuj kod]

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Nie istnieje uniwersalne ani przyczynowe leczenie zespołu zamknięcia. Próbowano stosować stymulację mięśni za pomocą elektrod (NMES) w celu przyspieszenia ich regeneracji. Leczenie przyczynowe opiera się na pomocy choremu w komunikowaniu się ze światem. Rokowanie nie jest pomyślne – 90% chorych umiera w ciągu pierwszych 4 miesięcy od momentu uszkodzenia pnia mózgu. Niezmiernie rzadko zdarza się powrót zdolności motorycznych mięśni.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Osoby, u których doszło do zespołu zamknięcia to między innymi:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Susan Fager, Beukelman, Karantounis, Jakobs. Use of safe-laser access technology to increase head movements in persons with severe motor impairments: a series of case reports. „Augmentative and Alternative Communication”, s. 222-229, 2006. 
  2. The Diving Bell And The Butterfly | The A.V. Club. [dostęp 2007-11-29].
  3. Julia Tavalaro, 68; Poet and Author Noted for Defying Severe Paralysis, Los Angeles Times, Page B16, December 21, 2003.
  4. NeuroSwitch Enables Veteran with Locked in Syndrome at Youtube.com.
  5. Out of silence, the sounds of hope by S.I. Rosenbaum, The Boston Globe, July 27, 2008.
  6. Piotr Kniecicki: Sztuka godnego umierania. Clitheroe: Łukasz Świderski, 2014, s. 73. ISBN 978-0-9928486-1-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.