Zespół śpiewaczy „Ocice”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zespół śpiewaczy „Ocice”
Rok założenia

1978

Pochodzenie

Ocice

Gatunek

folkloryzm

Aktywność

1978 - nadal

Wydawnictwo

Polskie Radio Wrocław

Powiązania

Fundacja Ważka

Współpracownicy
Edward Braszko

Zespół śpiewaczy „Ocice” – grupa śpiewacza z kapelą z Ocic, gmina Bolesławiec, województwo dolnośląskie.

Zespół wykonuje pieśni obrzędowe i liryczne i ballady z XIX z Galicji, które przetrwały przesiedlenia do Bośni, a następnie na Ziemie Odzyskane. Wyrazem tożsamości reemigrantów są do dziś ulubione pieśni i piosenki bałkańskie[1][2][3].

Zespół został założony w 1978 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Ocicach. W roku 1981 do zespołu dołączyła kapela złożona z dwóch par skrzypiec, tamburic: bugariji, berdy (basy szarpane), prymu oraz bębna i harmonii.

W roku 1983, podczas przygotowań do Srebrnego Jubileuszu Koła Gospodyń Wiejskich w Ocicach zmienił się skład zespołu. Do kapeli powrócił Edward Braszko, będący do dzisiaj kierownikiem zespołu. W roku 1983 otwarto również salę prób w Ocicach zbudowaną nakładem sił i środków członków zespołu. Stała się ona miejscem prób, spotkań i działalności pozamuzycznej zespołu.

Większość członków zespołu to reemigranci z Jugosławii, terenów obecnej Bośni i Hercegowiny bądź ich potomkowie. Szczególnie w repertuarze Zespół Śpiewaczy z Ocic stara się kontynuować tę tradycję. Zespół występował na licznych przeglądach, festiwalach i konkursach, min. w Kielcach, Jeleniej Górze, Wrocławiu, podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku zespół zdobył II nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W 2013 roku zespół świętował 35-lecie istnienia[4].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2014: „Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku”, Fundacja Ważka.
  • 2010: „Muzyka źródeł vol. 26 Dolny Śląsk”, Polskie Radio.
  • 2009: „Mom jo skarb”, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fundacja WAŻKA, Zespół Śpiewaczy z Ocic [online], fundacjawazka.org [dostęp 2017-11-13].
  2. Ocice - Wszystkie Mazurki Świata, „Wszystkie Mazurki Świata”, 19 listopada 2014 [dostęp 2017-11-13] (pol.).
  3. Mateusz Lipiński, Ocice - Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław - Radio Wrocław [online], www.ludowe.radiowroclaw.pl [dostęp 2017-11-13].
  4. Zespół Śpiewaczy Ocice świętował swoje 35-lecie [online] [dostęp 2017-11-13] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Tradycje muzyczne repatriantów polskich z Jugosławii - instrumenty i kapele”, Piotr Dahlig, w: „Oskar Kolberg Prekursor antropologii kultury”, red. L. Bielawski, K. Dadak-Kozicka, K. Lesień-Płachecka, Warszawa 1995

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]