Przejdź do zawartości

Zeuditu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zeuditu
ዘውዲቱ
Ilustracja
Zeuditu – fotografia koronacyjna
ilustracja herbu
Cesarzowa Etiopii
Okres

od 1916
do 1930

Poprzednik

Lydż Ijasu

Następca

Hajle Syllasje I

Dane biograficzne
Dynastia

salomońska

Data i miejsce urodzenia

29 kwietnia 1876
Ydżersa Goro

Data i miejsce śmierci

2 kwietnia 1930
Addis Abeba

Ojciec

Menelik II

Odznaczenia
Order Salomona Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Etiopii

Zeuditu (amh. ዘውዲቱ) (ur. 29 kwietnia 1876 w Ydżersa Goro, zm. 2 kwietnia 1930 w Addis Abebie) – cesarzowa Etiopii w latach 1916–1930, odznaczona Orderem Salomona. Była pierwszą kobietą na tronie cesarskim, choć wcześniej były kobiety faktycznie sprawujące władzę np. jako królowe-matki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zeuditu była najstarszą z trójki dzieci Menelika II. Gdy miała 16 lat, ojciec wydał ją za mąż za syna Jana IV, co miało zapewnić mu poparcie prowincji Tigraj. Po jego śmierci w 1888 miała jeszcze dwóch mężów.

W 1916 obalono cesarza Lydża Ijasu pod pretekstem sprzyjania muzułmanom. Zwierzchnik Kościoła Etiopskiego proklamował wówczas Zeuditu cesarzową, jednocześnie wyznaczając Teferi Mekonnyna na następcę tronu.

Władza Zeuditu była w praktyce bardzo ograniczona, w początkowym okresie jej panowania dominował nad nią Habte Gijorgis, dowódca wojsk jej ojca, po jego śmierci w 1927 zakres swojej władzy stopniowo powiększał regent Teferi. W 1928 zdołał całkowicie odsunąć ją od władzy. Cesarzowa zmarła w 1930, podejrzewa się Teferiego o jej otrucie, choć z drugiej strony wiadomo, że cierpiała na cukrzycę.

Za jej panowania Etiopia została przyjęta do Ligi Narodów (28 września 1923).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]