Zeus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy postaci mitologicznej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Zeus
Ζεύς
bóg władca wszystkich bogów i ludzi, uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem
Ilustracja
Popiersie Zeusa w Muzeum Brytyjskim
Inne imiona Dzeus
Występowanie mitologia grecka
Przydomek Horkios, Ksenios, Herkejos, Hellenios
Atrybuty złote pioruny, orzeł, tarcza egida
Siedziba Olimp
Teren kultu starożytna Grecja
Odpowiednik Jowisz (rzymski)
Rodzina
Ojciec Kronos
Matka Reja
Żona Hera
Rodzeństwo Posejdon, Hades, Hestia, Hera i Demeter
Dzieci Atena, Afrodyta, Hermes, Hebe, Ejlejtyja, Hefajstos, Ares, Artemida, Apollo, Herakles, Perseusz,
Statua Zeusa w Olimpii

Zeus (także Dzeus, stgr. Ζεύς Zeús, nowogr. Δίας Días, łac. Iupiter, Iuppiter) – w mitologii greckiej najwyższy z bogów. Był szóstym dzieckiem Rei i Kronosa. Brat Hestii, Demeter, Hery (również jej mąż), Posejdona i Hadesa[1]. Władca nieba i ziemi. Uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem. Władca wszystkich bogów i ludzi. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. Wychowały go nimfy górskie i koza Amalteja. Jego rzymskie imię to Jowisz[2].

Różne ośrodki kultu przypisywały Zeusowi cztery przydomki, w zależności od sfer życiowych, jakimi się opiekował:

 1. Horkios – opiekun praw, na tronie, ze Sprawiedliwością u stóp,
 2. Ksenios – opiekun gościnności,
 3. Herkejos – opiekun rodzin i zagród,
 4. Hellenios – opiekun narodu greckiego.

Narodziny[edytuj | edytuj kod]

Kronos, ojciec Zeusa, był przeklęty przez swego ojca, Uranosa, którego zrzucił z tronu. Przekleństwo to miało doprowadzić do tego, że również któreś z jego własnych dzieci pozbawi go tronu. Kronos postanowił zapobiec spełnieniu się przepowiedni pożerając własne potomstwo.

Rea zrozpaczona z powodu utraty kolejnych dzieci, będąc po raz szósty w ciąży, uciekła na Kretę, gdzie w ukryciu, na górze o nazwie Ida lub Dikte, potajemnie urodziła Zeusa, ostatnie z dzieci z jej związku z Kronosem. Kronosowi, który ją odnalazł, zamiast dziecka do połknięcia dała kamień zawinięty w pieluchy[3]. Ukrywającego się Zeusa karmiła koza Amaltea (lub koza należąca do nimfy Amaltei), a wychowywały nimfy i kureci. Płacz małego Zeusa zagłuszały szczęki broni podczas wojennych tańców kuretów, a jego kołyska wisiała na drzewie, więc Kronos, szukający na ziemi, niebie i w morzu, nie mógł jej znaleźć[3]. Gdy koza złamała róg, Zeus pobłogosławił go – tak powstał róg obfitości[3]. Opowiadano, że po śmierci karmicielki, Zeus wziął jej skórę i pokrył nią tarczę, którą nazywano egidą oraz swoje ciało, które stało się w ten sposób odporne na strzały. Dokarmianiem Zeusa zajmowały się także pszczoły z góry Idy, które specjalnie dla niego wytwarzały miód. Orzeł przynosił mu co dzień kubek nektaru. Gdy Zeus był mały, Rea rozkazała nimfom, aby te grały na harfie, zagłuszając płacz dziecka i chroniąc go tym sposobem przed wykryciem przez ojca.

Przejęcie władzy[edytuj | edytuj kod]

Gdy osiągnął wiek dorosły, postanowił przejąć władzę i zemścić się na swoim ojcu. Za radą Metydy (Metis) rozkazał matce aby podała Kronosowi środek wymiotny, dzięki czemu przywrócił do życia swoje rodzeństwo: Hestię, Demeter, Herę, Hadesa i Posejdona. Rodzeństwo pod wodzą Zeusa zaatakowało swojego ojca. Wojna trwała 10 lat, w walce za radą Gai wsparli go cyklopi i hekatonchejrowie, którzy byli zamknięci przez Kronosa w Tartarze[3]. W czasie walki Zeus otrzymał od cyklopów broń w postaci wykutych przez nich gromu i błyskawic[3]. Po zwycięskiej wojnie, gdy już przepędzono Kronosa, rodzeństwo podzieliło się władzą, losując dziedziny, którymi mieli odtąd rządzić. Zeusowi przypadło niebo i zwierzchnictwo nad innymi bogami, Posejdon stał się panem morza, zaś Hades został panem krainy umarłych[4].

Związki z kobietami[edytuj | edytuj kod]

Boginie i boginki[edytuj | edytuj kod]

Kobiety śmiertelne[edytuj | edytuj kod]

Zeus i Europa

Zeus był bardzo kochliwy, więc trudno jest wymienić wszystkie jego związki ze śmiertelnymi kobietami. Praktycznie nie było krainy w Starożytnej Grecji, która by się nie chwaliła, że ma eponima pochodzącego od Zeusa.

Jego przygody z różnymi „ziemiankami” (np. Semele, Alkmena) powodowały gniew Hery, co doprowadzało do różnych tragicznych wydarzeń. Zeus, chcąc ukryć swoje miłosne przygody, bardzo często przybierał postacie zwierzęce, np. byka czy łabędzia.

Oto tylko kilka bardziej znanych przykładów:

 • Alkmena, żona Amfitriona, do której Zeus przybył pod postacią jej męża. Urodziła ona potem Heraklesa, największego herosa mitologii greckiej[13].
 • Danae, królewna argolidzka. Ponieważ jej ojciec Akrizjos zamknął ją, by nie spłodziła potomka, Zeus dostał się do jej komnaty pod postacią złotego deszczu. Później Danae urodziła syna Perseusza[14].
 • Europa, księżniczka tyryjska, którą Zeus pod postacią byka porwał na Kretę, gdzie urodziła mu Minosa, Radamantysa i Sarpedona[15].
 • Io, nimfa, zamieniona przez Herę w jałówkę i nękana bąkiem (oraz strzeżona przez Argusa). Zeus wysłał Hermesa, który uśpił i zabił Argusa, a Io uciekła przed gzami Hery aż do Egiptu, gdzie Zeus przywrócił jej prawdziwą postać; urodziła mu tam syna, Epaphusa[16].
 • Leda, królewna spartańska, do której Zeus przyszedł pod postacią łabędzia. Zniosła ona potem jajo (lub jaja), z którego wykluli się Kastor, Polideukes, Helena i Klitajmestra[17].
 • Majra, córka Projtosa, z którą Zeus miał syna Lokrosa
 • Pytia, delficka kapłanka Apollina, Zeus posiadł ją nad źródłem Kassotis pod postacią osła. Po dziewięciu miesiącach do Delf przybył młodzieniec i poprosił o radę wyroczni. Pytia rozpoznała Zeusa i oddała mu syna Achajosa na wychowanie.
 • Semele, księżniczka tebańska. Zeus, ulegając jej prośbom, ukazał się jej w swej prawdziwej postaci, co ją zabiło. Ponieważ była wtedy w ciąży, Zeus zaszył sobie ich dziecko w udzie i „donosił” je do końca. W ten sposób pojawił się Dionizos[18].

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Dziećmi Zeusa byli m.in.: Achajos, Aglae, Ajakos (Eak), Amfion, Ananke, Ankajos, Apollo, Ares, Argos, Arkas, Artemida, Astraja, Ate, Atena[1], Atropos, Britomartis, Charyty, Chrysomallos, Dardanos, Dike, Dionizos, Ejlejtyja, Ejrene, Endymion, Erato, Eufrosyne, Eunomia, Euterpe, Harmonia, Hebe, Hefajstos, Hekate, Helena, Herakles, Hermes, Hory, Kalliope, Karnejos, Kastor i Polluks (Dioskurowie), Klio, Klitajmestra, Kloto, Kora-Persefona, Korytos, Lachesis, Litaj, Lokros, Melpomene, Minos, Mojry, Muzy, nimfy, Palikowie, Pan, Pelasgos, Perseusz, Polihymnia, Radamantys, Sarpedon, Talia (charyta), Talia (muza), Tantal, Terpsychora, Tityos, Urania, Zagreus, Zetos (Amfion i Zetos). Łącznie Zeus miał 71 dzieci (nie licząc Muz)[potrzebny przypis].

Mity[edytuj | edytuj kod]

Moneta rzymska z wyobrażeniem Zeusa i Amaltei

Liczba mitów, w których występuje Zeus, jest ogromna. Praktycznie nie ma mitu, który by nie był związany z Zeusem. Do najważniejszych należą:

 • spisek Hery przeciwko Zeusowi, w wyniku którego Hefajstos zostaje wyrzucony z Olimpu,
 • mit o Prometeuszu,
 • mit o Potopie.

Występuje również we wszystkich mitach zawierających kłótnie pomiędzy bogami.

Atrybuty Zeusa i miejsca kultu[edytuj | edytuj kod]

Atrybuty[edytuj | edytuj kod]

Głównym atrybutem Zeusa jest piorun[2]. Najczęściej przedstawiano go jako siedzącego na tronie z piorunem w ręku. Jego świętym drzewem był dąb, a zwierzęciem orzeł[1][2]. Innym z atrybutów była tarcza zwana egidą[19][20].

Miejsca kultu[edytuj | edytuj kod]

W mitologii rzymskiej Zeus identyfikowany jest z Jowiszem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Zeus (pol.). Encyklopedia PWN. [dostęp 2017-11-13].
 2. a b c Zeus, Greek god (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2017-11-13].
 3. a b c d e Pietrzykowski 1985 ↓, s. 24.
 4. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 25.
 5. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 68.
 6. Nardo 2002 ↓, s. 73.
 7. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 114.
 8. a b Nardo 2002 ↓, s. 122.
 9. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 122.
 10. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 89.
 11. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 159.
 12. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 163.
 13. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 232-234.
 14. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 186.
 15. Nardo 2002 ↓, s. 38.
 16. Nardo 2002 ↓, s. 45.
 17. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 32-33.
 18. Pietrzykowski 1985 ↓, s. 138.
 19. Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 48. ISBN 83-04-04673-3.
 20. Młodsi bogowie. W: Zygmunt Kubiak: Mitologia Greków i Rzymian. Warszawa: Świat Książki, 2003, s. 225. ISBN 83-7391-077-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987.
 • Michał Pietrzykowski: Mitologia starożytnej Grecji. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1985. ISBN 8322102518.
 • Don Nardo: The Greenhaven encyclopedia of Greek and Roman mythology. San Diego, Calif: Greenhaven Press, 2002. ISBN 0737707194. (ang.)