Przejdź do zawartości

Zew Cthulhu (gra fabularna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zew Cthulhu
Call of Cthulhu
Twórcy

Sandy Petersen

Wydawca

Chaosium Publishing

Data wydania

1981

Gatunek

Horror

Główny świat gry

świat zbliżony do rzeczywistego, wzbogacony mitologią Cthulhu. rok 1890, 1920 lub 1990

Mechanika

BRP, d20

Używane kości

głównie d100 dodatkowo d10, d8, d6, d4, d3

Wydanie polskie
Wydawca

Wydawnictwo MAG[1], Galmadrin[2], Black Monk Games[3]

Strona internetowa

Zew Cthulhu (ang. Call of Cthulhu) – gra fabularna utrzymana w konwencji grozy amerykańskiego wydawnictwa Chaosium Publishing. Jest oparta na motywach zaczerpniętych z tzw. mitologii Cthulhu, opowiadania o tym samym tytule autorstwa H.P. Lovecrafta oraz jego innych utworów. Zew Cthulhu to gra popularna zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce.

Standardowo akcja może toczyć się w jednym z trzech okresów: 1890, 1920 i 1990. Zazwyczaj fabuła jest osadzona w drugim z nich, w Stanach Zjednoczonych, choć w polskiej wersji popularne jest również umieszczanie akcji w czasach PRL. Gracze wcielają się w Badaczy Tajemnic – ludzi, którzy stykają się z napawającymi grozą Mitami Cthulhu. Ich celem jest rozwiązywanie mrocznych zagadek, odkrywanie niezwykłych reliktów zapomnianych cywilizacji, badanie bluźnierczych i zakazanych ksiąg oraz powstrzymywanie niebezpiecznych kultów. Na ich drodze stoi wiele niebezpieczeństw, a wśród nich rozmaite potwory z Wielkimi Przedwiecznymi na czele.

Mechanika gry była początkowo oparta na uproszczonej wersji systemu Basic Role-Playing użytego w grze RuneQuest. Większość atrybutów ma wartość procentową, do testów używa się tylko kości k100, jednak inne (k4, k6, k10 itd.) też mają zastosowanie, choćby do rozwijania umiejętności, odejmowania punktów poczytalności i wyznaczania początkowych cech postaci. Nie ma Punktów Doświadczenia, zamiast nich ulegają zwiększeniu atrybuty, które zostały z sukcesem użyte w toku danej rozgrywki. W roku 2001 firma Wizards of the Coast wydała wersję opartą na mechanice d20 – z możliwością zaadaptowania postaci z gry Dungeons and Dragons.

Wśród firm tworzących własne rozszerzenia Zew Cthulhu można wymienić Pagan Publishing z Delta Green. Wiele współczesnych suplementów do Zewu wspiera zarówno mechanikę d20 jak i BRP, dotyczy to również tych wydawanych przez Chaosium. W Polsce linię wydawniczą Zew Cthulhu prowadzi aktualnie poznańskie wydawnictwo Black Monk Games.

Zew Cthulhu w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

Zew Cthulhu ukazało się w Polsce nakładem wydawnictwa Mag w dwóch edycjach: 5.1.1 i 5.5 (różnią się okładkami). Przetłumaczono też dodatki:

Wydano również kampanię polskich autorów pt. Twierdza Wron.

W 2011 roku nakładem wydawnictwa Galmadrin ukazał się po polsku podręcznik „Zew Cthulhu edycja 6”[4] oraz dodatek Gaslight.

Nieistniejący już magazyn Magia i Miecz publikował serię felietonów poświęconych grze – Skrót do R’lyeh Miłosza Brzezińskiego, opatrzonych charakterystycznymi ilustracjami Huberta Czajkowskiego. Felietony te zostały po latach zebrane w zbiór o tym samym tytule i wydane przez wydawnictwo Portal.

W listopadzie 2018 roku za pomocą portalu wspieram.to zebrano fundusze na wydanie polskiej wersji 7. edycji Zewu Cthulhu przez wydawnictwo Black Monk Games[5]. Zebrano ponad 1 mln PLN i była to największa tego typu akcja w Polsce. W 2019 zgodnie z obietnicą Black Monk Games wypuściło zarówno wersje PDF jak i książkową wersję Księgi Strażnika. Razem z nią wydane zostały dwa zbiory scenariuszy – Cienie Tatr oraz Horror nad Wartą.

W 2020 roku ukazały się Podręcznik Badacza, Wrota Ciemności, Zestaw Startowy, Pulp Cthulhu oraz Lodowaty Płomień Duszy.

W 2021 roku do tej pory wydany został Podręcznik Badaczki i Wielki Grymuar Magii Mitów, a także zestawy scenariuszy, Maski Nyarlathotepa (w dwóch tomach), Twarzą w Twarz, Posiadłości Szaleństwa Tom I: Za Zamkniętymi Drzwiami oraz Dwie z Tysiąca. Black Monk wydał również do tej pory dwie samodzielne gry paragrafowe, osadzone w świecie Zewu – Samotnie Przeciwko Ciemności oraz Choose Cthulhu 1: Zew Cthulhu[6].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zew Cthulhu [online], Biblioteka Narodowa [dostęp 2023-06-18].
  2. Zew Cthulhu [online], Biblioteka Narodowa [dostęp 2023-06-18].
  3. Zew Cthulhu [online], Biblioteka Narodowa [dostęp 2023-06-18].
  4. Sklep Galmadrin - nowości Cthulhu, gry RPG, gry fabularne. [dostęp 2011-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-19)].
  5. Wspieram.to: Zew Cthulhu RPG – gra fabularna [online], wspieram.to [dostęp 2021-06-16].
  6. Zew Cthulhu - Lovecraft - sklep Black Monk Games [online], blackmonk.pl [dostęp 2021-06-16].