Zew Cthulhu (gra fabularna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy gry fabularnej. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Zew Cthulhu
Call of Cthulhu
Twórcy Sandy Petersen
Wydawca Chaosium Publishing
Data wydania 1981
Gatunek Horror
Główny świat gry świat zbliżony do rzeczywistego, wzbogacony mitologią Cthulhu. rok 1890, 1920 lub 1990
Mechanika BRP, d20
Używane kości różne
Polskie wydanie
Polski wydawca Wydawnictwo Mag

Zew Cthulhu (ang. Call of Cthulhu) – gra fabularna utrzymana w konwencji grozy amerykańskiego wydawnictwa Chaosium Publishing. Jest oparta na motywach zaczerpniętych z tzw. mitologii Cthulhu – opowiadania o tym samym tytule autorstwa H.P. Lovecrafta oraz jego innych utworów. Zew Cthulhu to gra popularna zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce, choć powoli traci na znaczeniu.

Standardowo akcja może toczyć się w jednym z trzech okresów: 1890, 1920 i 1990. Zazwyczaj fabuła jest osadzona w drugim z nich, w Stanach Zjednoczonych. Gracze wcielają się w Badaczy Tajemnic – ludzi, którzy stykają się z napawającymi grozą Mitami Cthulhu. Ich celem jest rozwiązywanie mrocznych zagadek, odkrywanie niezwykłych reliktów zapomnianych cywilizacji, badanie bluźnierczych i zakazanych ksiąg oraz powstrzymywanie niebezpiecznych kultów. Na ich drodze stoi wiele niebezpieczeństw, a wśród nich rozmaite potwory z Wielkimi Przedwiecznymi na czele.

Mechanika gry była początkowo oparta na uproszczonej wersji systemu Basic Role-Playing użytego w grze RuneQuest. Większość atrybutów ma wartość procentową, do testów używa się tylko kości k100, jednak inne (k4, k6, k10 itd) też mają zastosowanie, choćby do zwiększania umiejętności postaci, odejmowania punktów poczytalności i wyznaczania początkowych cech postaci. Nie ma Punktów Doświadczenia, zamiast nich ulegają zwiększeniu atrybuty. W roku 2001 firma Wizards of the Coast wydała wersję opartą na mechanice d20 – z możliwością zaadoptowania postaci z gry Dungeons and Dragons.

Wśród firm tworzących własne rozszerzenia Zew Cthulhu można wymienić Pagan Publishing z Delta Green. Wiele współczesnych suplementów do Zewu wspiera zarówno mechanikę d20 jak i BRP, dotyczy to również tych wydawanych przez Chaosium.

Zew Cthulhu w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Zew Cthulhu ukazało się w Polsce nakładem wydawnictwa Mag w dwóch edycjach: 5.1.1 i 5.5 (różnią się okładkami), przetłumaczono też parę dodatków, jak Przerażające podróże, Horror w Orient Expressie czy Serce grozy.

W 2011 roku nakładem wydawnictwa Galmadrin ukazał się po polsku podręcznik „Zew Cthulhu edycja 6” [1].

Nieistniejący już magazyn Magia i Miecz publikował serię felietonów poświęconych grze – Skrót do R’lyeh Miłosza Brzezińskiego, opatrzonych charakterystycznymi ilustracjami Huberta Czajkowskiego. Felietony te zostały po latach zebrane w zbiór o tym samym tytule i wydane przez wydawnictwo Portal.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]