Zgładzenie hydry lernejskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zgładzenie hydry lernejskiej
Hércules lucha contra la hidra de Lerna
Ilustracja
Autor

Francisco de Zurbarán

Data powstania

1634

Medium

olej na płótnie

Wymiary

133 × 167 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Madryt

Lokalizacja

Prado

Zgładzenie hydry lernejskiej (hiszp. Hércules lucha contra la hidra de Lerna) – obraz Francisco de Zurbarána, należący do cyklu dziesięciu dzieł ukazujących prace Heraklesa. Zostały zamówione do pałacu Buen Retiro.

Według mitu Herakles za zabicie swojej żony i synów miał wykonać dwanaście prac dla wrogiego mu króla Eurysteusa. Drugą z prac było zabicie hydry lernejskiej. Herakles wraz ze swym bratankiem udał się do Lerny, gdzie przy brzegu rzeki Amymone mieszkał potwór. Mocarz wywabił go z nory za pomocą zapalonych strzał. Gdy Hybryda pojawiła się na zewnątrz, Herakles począł rozbijać jej głowy maczugą, lecz w miejsce rozbitych czaszek pojawiała się nowa głowa:

Olbrzymi rak wypełzł z bagna na pomoc hydrze i wpił się w nogę Heraklesa. Ten gwałtownym uderzeniem rozwalił jego skorupę, wzywając jednocześnie na pomoc Jolaosa. Jolaos podpalił jeden koniec gaju, po czym, by powstrzymać pojawienie się nowych głów hydry, przypalał miejsca, w których wyrastały. Teraz Herkules uciął nieśmiertelną głowę i zakopał ją pod ciężkim głazem przy drodze do Elajos (Apollodor, O bogach 2,5,2)

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Zurbarán wiernie ukazuje wydarzenia opisane w starożytnych podaniach. Herakles walczy z hydrą, jest nagi opasany jedynie skórą ściągniętą z lwa nemejskiego, pierwszej pracy. Jego prawa noga została zaatakowana przez raka, a z prawej strony przybywa na pomoc sługa Jolaos z pochodnią. Jej blask nie oświetla sceny, lecz niewidoczne źródło światła dochodzące z lewej strony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Patrick de Rynck: Jak czytać opowieści biblijne i mitologiczne w sztuce. Wyd. Universitas, Kraków 2008, ISBN 97883-242-0903-3.