Zgoda (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zgoda
Gatunek

dramat

Rok produkcji

2017

Data premiery

13 października 2017

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

87 minut

Reżyseria

Maciej Sobieszczański

Scenariusz

Małgorzata Sobieszczańska

Główne role

Julian Swieżewski
Jakub Gierszał
Zofia Wichłacz
Danuta Stenka
Wojciech Zieliński

Muzyka

Bartłomiej Gliniak

Zdjęcia

Walentyn Wasjanowicz

Zgoda – polski film fabularny z 2017 roku, w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, według scenariusza Małgorzaty Sobieszczańskiej[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w 1945 w obozie pracy „Zgoda” w Świętochłowicach na Górnym Śląsku, utworzonym przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w miejscu dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Eintrachthütte (filia KL Auschwitz-Birkenau). W obozie osadzeni są Niemcy, Ślązacy i Polacy. Na jego teren dostaje się Franek (Julian Świeżewski), Ślązak, który chce ocalić uwięzioną w nim Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Zgłasza się w charakterze ochotnika do służby wartowniczej. Zostaje funkcjonariuszem Milicji Obywatelskiej. Spotyka tam swojego kolegę sprzed wojny Niemca Erwina (Jakub Gierszał), który również kocha Annę. Młodzi muszą zmierzyć się z wyzwaniami losu w warunkach ustawicznego terroru stosowanego w obozie kierowanym przez komendanta Salomona Morela (Wojciech Zieliński)[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zgoda (2017). filmweb.pl. [dostęp 2017-11-02].
  2. Polski obóz. Recenzja filmu: „Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański. polityka.pl, 10 października 2017. [dostęp 2017-11-02].
  3. Miłość w czasach zarazy – recenzja filmu „Zgoda”. pelnasala.pl, 12 października 2017. [dostęp 2017-11-02].