Przejdź do zawartości

Zgromadzenie Albanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zgromadzenie Albanii
Kuvendi i Shqipërisë
Herb Zgromadzenie Albanii
Państwo

 Albania

Rodzaj

parlament jednoizbowy

Rok założenia

27 marca 1920

Kierownictwo
Przewodniczący

Lindita Nikolla (PS)

Wiceprzewodniczący

Ermonela Valikaj (PS)
Enkelejd Alibeaj (PD)

Struktura
Struktura Zgromadzenie Albanii
Liczba członków

140

Stowarzyszenia polityczne

Rząd (74)

  •     PS (74)

Wsparcie (3)

Opozycja (63)

Ordynacja

proporcjonalna

Ostatnie wybory

25 kwietnia 2021

Siedziba
Siedziba Zgromadzenie Albanii
Bulevard Dëshmorët e Kombit, Nr.4, Tirana
Strona internetowa

Zgromadzenie Albanii (alb. Kuvendi i Shqipërisë) – jednoizbowy parlament Albanii, złożony ze 140 członków wybieranych na czteroletnią kadencję. Obecną nazwę parlament albański nosi od 1998, kiedy to wskutek zmiany konstytucji zniesiono obowiązującą od 1946 nazwę Zgromadzenie Ludowe (alb. Kuvendi Popullor).

W wyborach stosuje się ordynację proporcjonalną i okręgi wielomandatowe, których granice odpowiadają obwodom, stanowiącym podstawę podziału administracyjnego kraju. W okręgach wybieranych jest od 4 do 32 deputowanych, proporcjonalnie do ich ludności. Obowiązuje próg wyborczy na poziomie 3% dla partii politycznych oraz 5% dla koalicji wyborczych. Przeliczenie głosów na mandaty odbywa się dwuetapowo. Najpierw są one rozdzielane przy pomocy metody D’Hondta pomiędzy listy wyborcze. Drugi etap dotyczy tylko koalicji i ma na celu ustalenie liczby mandatów przypadających poszczególnym partiom, które wchodzą w ich skład. Na tym etapie stosuje się metodę Sainte-Laguë.

Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom albańskim w wieku co najmniej 18 lat. Kandydować nie mogą osoby odbywające karę więzienia, tymczasowo aresztowane oraz sądowo ubezwłasnowolnione. Kandydaci muszą spełniać te same kryteria, a dodatkowo wymaga się od nich stałego zamieszkiwania na terytorium Albanii przez co najmniej 6 miesięcy bezpośrednio poprzedzających wybory.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]