Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszkanki od cierpiących
Pełna nazwa

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących

Nazwa łacińska

Congregatio Sororum Franciscalium ab Afflictis

Skrót zakonny

CSFA

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

s. Kazimiera Gruszczyńska

Data założenia

1882

Data zatwierdzenia

1909

Strona internetowa

Franciszkanki od cierpiących, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących – wspólnota niehabitowych sióstr zakonnych założona w końcu XIX wieku przez siostrę Kazimierę Gruszczyńską z pomocą bł. Honorata Koźmińskiego. Patronką zgromadzenia jest Matka Boża Nieustającej Pomocy.

Opis Zgromadzenia[edytuj | edytuj kod]

Za założycieli zgromadzenia uznaje się ks. Honorata Koźmińskiego i s. Kazimierę Gruszyńską. Stowarzyszenie powstało w 1882 r., w czasach, gdy Polska znajdowała się pod zaborami i kiedy zakony habitowe zostały skasowane przez zaborców. Pierwszą placówką był dom w Warszawie przy ul. Wilczej 7, który działał pod osłoną dobroczynnego zakładu "Przytulisko" i gdzie obecnie ma swą siedzibę Zarząd Generalny.

Siostry Franciszkanki za przykładem św. Franciszka kształtują swoje życie na Ewangelii. Zgromadzenie przejęło ideały swej Założycielki, która z miłości do Chrystusa pragnęła poświęcić swe życie służbie chorym i cierpiącym. Wierne franciszkańskiemu charyzmatowi zakonnice szczególną uwagę zwracają na umiłowanie i praktykowanie ubóstwa, pogodę ducha, wyrzeczenie się siebie, ducha pokuty, umartwienia i poświęcenia dla chorych.

Placówki Zgromadzenia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]