Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
Dewiza: FIAT VOLUNTAS TUA (Bądź wola Twoja)
Pełna nazwa Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
Nazwa łacińska Congregatio Sororum Sacrae Familiae de Nazareth
Skrót zakonny CSFN
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Status kanoniczny Międzynarodowe, apostolskie zgromadzenie zakonne na prawie papieskim
Założyciel bł. Franciszka Siedliska
Data założenia I niedziela Adwentu 1875, Rzym
Data zatwierdzenia 5 sierpnia 1909
Przełożony s. Jana Zawieja (od 21 lipca 2010 r.
Liczba członków 1327 (2012)
Strona internetowa
Siedziba prowincji warszawskiej z kościołem św. Józefa Oblubieńca przy ul. Czerniakowskiej 137 w Warszawie

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (potocznie Nazaretanki, skrót CSFN) (Congregatio Sororum Sacrae Familiae de Nazareth) – żeńskie katolickie zgromadzenie zakonne założone przez Franciszkę Siedliską.

Duchowość zgromadzenia[edytuj | edytuj kod]

Duchowość nazaretańska jest zakorzeniona w ewangelicznym przesłaniu miłości i wyrażona uważnym wsłuchiwaniem się w głos Boga mówiącego przez osoby i wydarzenia codziennego życia oraz przeżywana w ludzkich doświadczeniach każdego dnia. Najświętsza Rodzina z Nazaretu jest wzorem, który inspiruje siostry pięknem zwyczajnego życia przeżywanego w głębokiej wierze i zażyłości z Jezusem, Bogiem obecnym w każdym człowieku. Duchowość Zgromadzenia, w pełni osadzona w ludzkim doświadczeniu, jest mistyką zwyczajności, drogą życia kontemplatywnego, dzięki któremu stopniowo i coraz pełniej siostry potrafią odkrywać i wskazywać innym ukrytą twarz Boga oraz głosić światu Królestwo Bożej Miłości.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Okres II wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

28 sióstr z Grodna i Wilna wywiezionych na Syberię, przeszło szlak z Armią Generała Władysława Andersa, opiekując się „tułaczymi dziećmi” najpierw w Afryce, a następnie zakładając dla nich szkołę w Pitsfordzie (Anglia).

1 sierpnia 1943 roku, w Nowogródku, 11 nazaretanek zginęło męczeńską śmiercią z rąk Niemców, oddając życie za aresztowanych ojców rodzin. W klasztorze nazaretanek w Kaliszu Niemcy utworzyli w 1942 roku ośrodek germanizacyjny dla dzieci polskich, uprzednio wywożąc z niego siostry do obozu pracy w Bojanowie[a].

5 marca 2000 roku Męczenniczki z Nowogródka zostały beatyfikowane w Rzymie przez Jana Pawła II. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny jedynej ocalałej z tej wspólnoty siostry – Sługi Bożej S. Małgorzaty Banaś.

Dom prowincjalny przy ul. Czerniakowskiej 137 w Warszawie spełniał szczególną rolę w czasie okupacji i powstania warszawskiego. Był miejscem tajnego nauczania, terenem walk, siedzibą sztabu dowódczego Zgrupowania Pułku Baszta, szpitalem (dla żołnierzy niemieckich i węgierskich oraz dla chorych ze Szpitala Ujazdowskiego). Zorganizowano w nim także kuchnię dla uchodźców (RGO).

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Zgromadzenie angażuje się w różne formy działalności apostolskiej w Kościele, szczególnie poprzez posługę rodzinom w 13 krajach, Polska, Stany Zjednoczone, Rosja, Białoruś, Ukraina, Kazachstan, Australia, Filipiny, Francja, Italia, Anglia, Izrael i od września 2012, Ghana.

W Polsce jest 840 osób zakonnych które mieszkają w 80 wspólnotach podzielonych administracyjnie na dwie prowincje:

Struktura zgromadzenia[edytuj | edytuj kod]

168 wspólnot wchodzących w skład 7 prowincji:

  1. Prowincja warszawska
  2. Prowincja krakowska
  3. Prowincja amerykańska
  4. Prowincja europejska (UK, Francja, Włochy)
  5. Prowincja australijska
  6. Prowincja filipińska
  7. Prowincja na Białorusi

Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny[edytuj | edytuj kod]

Do Stowarzyszenia mogą należeć rodziny oraz pełnoletnie osoby indywidualne, które pragną włączyć się w charyzmat i misję Sióstr Nazaretanek wobec rodziny poprzez aktywny udział w formacji i apostolstwie Stowarzyszenia.

Habit[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszy strój to czarny habit z białym kołnierzykiem i czarny welon z białą wypustką (inne dozwolone kolory habitu to: biały i szary), na habicie srebrny krzyż, po ślubach wieczystych siostry noszą obrączkę. W różnych krajach można spotkać jeszcze inny rodzaj stroju nazaretańskiego, który także jest zatwierdzony przez Zgromadzenie.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Obóz koncentracyjny w Bojanowie 25 lutego 1941 roku przywieziono grupę 56 zakonnic prowadzonych pod eskortą z dworca kolejowego do zakładu. Był to początek obozu koncentracyjnego dla sióstr zakonnych w Bojanowie, znanego jako Nonnenlager- Schmückert. W marcu przybyły dalsze transporty zakonnic, między innymi z Wolsztyna, Leszna i Poznania tak, że w końcu 1941 roku w obozie przebywały 293 osoby. 11 grudnia przywieziono również z Fortu VII z Poznania 37 księży, ludzi starszych wiekiem i schorowanych. Przez obóz w latach 1941- 1945 przeszło ogółem 615 sióstr z 27 zgromadzeń zakonnych

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]