Zhang Hao

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Zhang.
ZhangZhang.jpg

Zhang Hao (chin. upr. 张昊; chin. trad.: 張昊, ur. 6 lipca 1984 w Harbinie) – chiński łyżwiarz figurowy, medalista olimpijski, występuje w konkurencji par sportowych z partnerką Zhang Dan (nie są ze sobą spokrewnieni). Jeżdżą razem od 1998.

Para Zhang – Zhang odnosiła duże sukcesy już w gronie juniorów, zdobywając dwukrotnie tytuł mistrza świata juniorów (2001, 2003). Po raz pierwszy chińska para pojawiła się na ważnych zawodach seniorskich w 2002. Zdobyli wówczas brązowy medal na Mistrzostwach Czterech Kontynentów. Zajęli również dość wysokie miejsca na najważniejszych zawodach sezonu: 9. miejsce na mistrzostwach świata i 11. miejsce na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City.

Od tego czasu zdobywali coraz to wyższe miejsca w kolejnych zawodach. W 2005 zdobyli brązowy medal mistrzostw świata, a w 2006 – srebrny medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie. Parze udało się wówczas obronić 2. pozycję zajmowaną po programie krótkim, pomimo poważnego upadki Zhang Dan podczas wyrzucanego poczwórnego salchowa. Para zmuszona była przerwać swój program, ale po kilku minutach powrócili na lodowisko i dokoćzyli swój występ, wykonując wszystkie zaplanowane elementy.

Para sportowa Zhang i Zhang jako pierwsza w historii wykonała podczas zawodów poczwórnego twista, jeszcze w 2001, gdy startowali jako juniorzy.

Najważniejsze osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]