Przejdź do zawartości

Zhang Pengxiang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zhang Pengxiang
Ilustracja
Zhang Pengxiang, 2006
Data urodzenia

29 czerwca 1980

Obywatelstwo

Chiny

Tytuł szachowy

arcymistrz (2001)

Ranking FIDE

2564

Ranking krajowy FIDE

niesklasyfikowany na liście aktywnych

Zhang Pengxiang, chin. upr. 张鹏翔; chin. trad. 張鵬翔, pinyin Zhāng Péngxiáng (ur. 29 czerwca 1980) – chiński szachista, arcymistrz od 2001 roku.

Kariera szachowa

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej zaczął odnosić pod koniec lat 90. XX wieku. W 1999 roku podzielił V miejsce (wraz z m.in. Pawłem Blehmem) w mistrzostwach świata juniorów do lat 20 rozegranych w Erywaniu[1]. W 2000 roku triumfował w Gyuli, natomiast w 2001 zwyciężył w Pekinie oraz podzielił III miejsce w indywidualnych mistrzostwach Azji, dzięki czemu awansował do rozegranego w tym samym roku pucharowego turnieju o mistrzostwo świata, w I rundzie eliminując (po dogrywce) Anatolija Karpowa, a w II przegrywając z Jewgienijem Pigusowem[2]. W 2002 odniósł kolejne sukcesy, zwyciężając (przed m.in. Iwanem Czeparinowem, Robertem Kempińskim, Leinierem Dominguezem, Aleksandrem Bielawskim i Peterem Heine Nielsenem) w silnie obsadzonym otwartym turnieju w Linares oraz zdobywając tytuł indywidualnego mistrza Chin. W 2004 podzielił I lokaty w openach w Barcelonie (wraz z Tigerem Hillarpem Perssonem i Olegiem Korniejewem) oraz w Hoogeveen (wraz z Michaiłem Gurewiczem), natomiast w 2005 odniósł zdecydowane zwycięstwo w Cannes (zdobywając 8½ pkt w 9 partiach) oraz podzielił I m. (wspólnie z Sebastianem Siebrechtem) w Bad Wörishofen. W następnym roku triumfował w Manili i w Singapurze, natomiast w 2007 zdobył w Cebu City tytuł indywidualnego mistrza Azji.

W latach 2002 i 2006 reprezentował Chiny na szachowych olimpiadach, w roku 2006 w Turynie zdobywając wraz z drużyną srebrny medal. Jest również dwukrotnym medalistą drużynowych mistrzostw świata z roku 2005: srebrnym (wraz z zespołem) oraz brązowym (za indywidualny wynik na II szachownicy)[3].

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 kwietnia 2007, z wynikiem 2657 punktów zajmował wówczas 47. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 1. miejsce wśród chińskich szachistów[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]