Zhang Zongchang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Zhang.
Zhang Zongchang
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 张宗昌
Pismo tradycyjne 張宗昌
Hanyu pinyin Zhāng Zōngchāng
Wade-Giles Chang Tsung-ch’ang

Zhang Zongchang (ur. 1881 w Laizhou w prowincji Shandong, zm. 3 września 1932) – chiński wojskowy, militarysta, gubernator prowincji Shandong.

W latach 1900-1911 działał na pograniczu Mandżurii jako członek grup bandyckich, tzw. hunhuzów[1]. Następnie związał się z Zhang Zuolinem, zostając w 1913 roku dowódcą jednej z jego dywizji. Szybko zyskał rozgłos z powodu swojej ekstrawagancji i okrucieństwa; zwykł mawiać że nie wie ile ma kobiet, pieniędzy i wojska[1]. W 1925 roku po wycofaniu się Japończyków z Shandongu wkroczył wraz ze swoją armią do tej prowincji, przejmując władzę jako wojskowy gubernator. W czasie swoich rządów nad Shandongiem zdobył sobie ponurą sławę nakazując wystawiać na pokaz umieszczone w klatkach głowy swoich przeciwników[1].

Został pokonany przez wojska Kuomintangu podczas ekspedycji północnej. Podczas walk z Armią Narodowo-Rewolucyjną kazał wystawiać przed swoimi oddziałami słupy z przywiązanymi kobietami i dziećmi jako żywe tarcze[1]. Po klęsce uciekł do Japonii, gdzie zginął zastrzelony przez chińskiego studenta, syna jednej ze swoich ofiar[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Jakub Polit: Chiny. Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2004. ISBN 83-88542-68-0.