Zhongshan (stacja antarktyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zhongshan
中山站
Zhongshan Station
Ilustracja
Stacja Zhongshan w lecie 2007.
Przynależność państwowa

 Chiny

Data założenia

1989

Liczba personelu

zimą: 25
max: 60

Wysokość

~10[1] m n.p.m.

UN/LOCODE

AQ-ZGN

Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, po prawej znajduje się punkt z opisem „Zhongshan”
Ziemia69°22′24″S 76°22′19″E/-69,373200 76,371867

Zhongshan (chiń. 中山站, pinyin: Zhōngshān Zhàn) – całoroczna stacja polarna należąca do Chin, zlokalizowana nad Zatoką Prydza na Antarktydzie Wschodniej. Została nazwana na cześć Sun Jat-sena (pinyin: Sūn Zhōngshān), chińskiego przywódcy.

Położenie i warunki[edytuj | edytuj kod]

Budynki stacji znajdują się w oazie antarktycznej Larsemann Hills, położonej na Wybrzeżu Ingrid Christensen. Jest to wolny od lodu obszar wybrzeża kontynentu, który tworzą grzbiety skalne, głębokie fiordy i liczne wyspy. W oazie tej znajdują się jeszcze dwie inne stacje badawcze, całoroczna rosyjska Progress i letnia rumuńsko-australijska Law-Racoviţă.

Klimat na stacji jest chłodniejszy i bardziej suchy niż na drugiej chińskiej stacji Wielki Mur położonej na Szetlandach Południowych. Najniższa zanotowana temperatura to –33,6 °C, noc polarna trwa tu 58 dni, a dzień polarny – 54 dni.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Stacja Zhongshan została otwarta 26 lutego 1989 r. Posiada obecnie 15 budynków o łącznej powierzchni 2700 m², w tym kwatery mieszkalne, laboratoria i garaże. Prace prowadzone rutynowo w stacji obejmują badania z dziedziny meteorologii, geomagnetyzmu, sejsmologii, badania jonosfery i górnej atmosfery. W okresie letnim zakres badań jest poszerzany o prace terenowe obejmujące m.in. geologię, glacjologię, biologię i badania środowiska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Main Antarctic Facilities operated by National Antarctic Programs in the Antarctic Treaty Area (South of 60° latitude South). Council of Managers of National Antarctic Programs, 2013-05-15. [dostęp 2014-08-22]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]