Ziarno (program telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ziarno
Ilustracja
Dzieci z Ziarna
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Ewelina Grzebinoga, Adam Węgrzyn SDB
Data premiery 17 lutego 1990
Lata emisji od 1990
Liczba odcinków 584 (stan na 29 maja 2016)
Format nadawania 4:3
16:9
HDTV
Produkcja
Produkcja Telewizja Polska S.A.
Stacja telewizyjna TVP1, TVP ABC, TVP Polonia

Ziarnokatolicki program dla dzieci i ich rodziców, produkowany przez TVP3 Katowice, emitowany od 17 lutego 1990 roku do wakacji 2020 w niedzielne poranki w TVP1, lecz od wakacji 2020 program emitowany jest premietowo w TVP ABC i powtarzany tego samego dnia na antenie TVP Polonia[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Program Ziarno powstał 17 lutego 1990 roku. Jego pomysłodawcą i pierwszym prowadzącym był ksiądz Wojciech Drozdowicz, animator kultury z archidiecezji warszawskiej. Po odejściu z Telewizji Polskiej księdza Drozdowicza program kilkakrotnie zmieniał formułę. Aktualnie autorami scenariuszy odpowiedzialnymi za program są Ewelina Grzebinoga oraz ksiądz Adam Węgrzyn SDB, którzy również prowadzą program.

Program jest tworzony przez Redakcję Programów Katolickich Telewizji Polskiej. Jego celem jest ewangelizacja dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Autorzy Ziarna znani byli z kilku ogólnopolskich przedsięwzięć takich jak na przykład drukowanie na początku lat 90. XX wieku co tydzień na potrzeby kilku tysięcy parafii broszurki z ewangelią o nazwie Ziarno czy promocja zespołów muzyki religijnej: Arka Noego, Dzieci z Brodą, Promyczki i Mały Chór Wielkich Serc.

Z programem jest i było związanych przez laty wiele osób, m.in. ks. Wojciech Drozdowicz, Robert Sowa, Katarzyna Łaniewska, Józef Mika, bp Antoni Długosz, ks. Mariusz Karbowski, Zofia Merle, Piotr Szwedes, ks. Łukasz Piórkowski, Kevin Aiston czy Magdalena Korzekwa.

Program emitowany jest w niedzielę o godz. 9.30 na antenie TVP ABC i powtarzany tego samego dnia o godz. 11.25 przez TVP Polonia. Do wakacji 2020 program emitowany był premierowo na kanale TVP1. Można go także oglądać w Internecie na vod.tvp.pl.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Co się dzieje z bohaterami "Ziarna"?, www.fakt.pl, 4 marca 2017 [dostęp 2020-03-28] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]