Zieleniec (dzielnica Dusznik-Zdroju)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zieleniec
Zieleniec
Zieleniec
Rodzaj miejscowości część miasta
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina Duszniki-Zdrój
Część miejscowości Duszniki-Zdrój
Strefa numeracyjna 74
Kod pocztowy 57-340
Tablice rejestracyjne DKL
SIMC 0983971
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Zieleniec
Zieleniec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zieleniec
Zieleniec
Ziemia 50°20′10″N 16°23′16″E/50,336111 16,387778

Zieleniec (niem. Grunwald[1]) – część miasta Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych, położony w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią, uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) – zbliżony do alpejskiego[2]. W centrum wsi znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo o.o. Franciszkanie.

Turystyka[edytuj]

Zieleniec jest popularnym ośrodkiem narciarskim, na jego terenie działa blisko 30 wyciągów narciarskich. Latem jest dobrą bazą wypadową w Góry Orlickie i pobliskie Góry Bystrzyckie. Znajduje się tu schronisko PTTK „Orlica” oraz schronisko PTSM. W okolicy były dwa przejścia graniczne do Czech dla ruchu turystycznego: powyżej wsi koło schroniska Zieleniec - Masarykova chata i przy Drodze Orlickiej niedaleko Koziej Hali Duszniki-Zdrój - Olešnice v Orlických horách (Číhalka).

Niedaleko Zieleńca znajduje się torfowisko wysokie ze ścisłym rezerwatem przyrody Torfowisko pod Zieleńcem (występują tam m.in.: brzoza karłowata na jednym z trzech stanowisk w Polsce, sosna błotna, bagnica torfowa, rosiczki).

Kolarstwo w Zieleńcu[edytuj]

Jeden z kolarzy podczas Klasyka Kłodzkiego (2009)

Zieleniec w przeciągu ostatnich lat stał się jedną z miejscowości na szlaku kolarskim w Polsce. Trenuje tutaj rokrocznie polska kadra kolarzy górskich. Maja Włoszczowska przygotowując się głównie w Zieleńcu, zdobyła srebrny medal olimpijski w Pekinie w 2008 roku.

W sierpniu każdego roku w Zieleńcu odbywa się maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, jeden z najcięższych w kraju. Mimo jego trudności liczba uczestników każdej edycji oscyluje w granicach 400 osób. Organizatorami maratonu są członkowie Klubu Kolarskiego Ziemi Kłodzkiej.

Również w sierpniu ma miejsce tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB, poświęcony zmarłemu przedwcześnie kolarzowi.

Panorama Ziemi kłodzkiej z Zieleńca
Panorama Ziemi kłodzkiej z Zieleńca

Przypisy

  1. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85).
  2. Judyta Wanicka: Na narty do Zieleńca (pol.). aktywnosc-fizyczna.wieszjak.pl, 2012-01-30. [dostęp 2013-06-11].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]