Zieleniec (dzielnica Dusznik-Zdroju)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy dzielnicy Dusznik-Zdroju. Zobacz też: pozostałe znaczenia tego słowa.
Zieleniec
Zieleniec
Zieleniec
Rodzaj miejscowości część miasta
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina Duszniki-Zdrój
Część miejscowości Duszniki-Zdrój
Strefa numeracyjna 74
Kod pocztowy 57-340
Tablice rejestracyjne DKL
SIMC 0983971
Położenie na mapie Dusznik Zdrój
Mapa lokalizacyjna Dusznik Zdrój
Zieleniec
Zieleniec
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłodzkiego
Zieleniec
Zieleniec
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Zieleniec
Zieleniec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zieleniec
Zieleniec
Ziemia50°20′10″N 16°23′16″E/50,336111 16,387778

Zieleniec (niem. Grunwald[1]) – część miasta Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych, położony w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią, uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) – zbliżony do alpejskiego[2]. W centrum wsi znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo o.o. Franciszkanie.

Turystyka[edytuj]

Zieleniec jest popularnym ośrodkiem narciarskim, na jego terenie działa blisko 30 wyciągów narciarskich. Latem jest dobrą bazą wypadową w Góry Orlickie i pobliskie Góry Bystrzyckie. Znajduje się tu schronisko PTTK „Orlica” oraz schronisko PTSM. W okolicy były dwa przejścia graniczne do Czech dla ruchu turystycznego: powyżej wsi koło schroniska Zieleniec - Masarykova chata i przy Drodze Orlickiej niedaleko Koziej Hali Duszniki-Zdrój - Olešnice v Orlických horách (Číhalka).

Niedaleko Zieleńca znajduje się torfowisko wysokie ze ścisłym rezerwatem przyrody Torfowisko pod Zieleńcem (występują tam m.in.: brzoza karłowata na jednym z trzech stanowisk w Polsce, sosna błotna, bagnica torfowa, rosiczki).

Kolarstwo w Zieleńcu[edytuj]

Jeden z kolarzy podczas Klasyka Kłodzkiego (2009)

Zieleniec w przeciągu ostatnich lat stał się jedną z miejscowości na szlaku kolarskim w Polsce. Trenuje tutaj rokrocznie polska kadra kolarzy górskich. Maja Włoszczowska przygotowując się głównie w Zieleńcu, zdobyła srebrny medal olimpijski w Pekinie w 2008 roku.

W sierpniu każdego roku w Zieleńcu odbywa się maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, jeden z najcięższych w kraju. Mimo jego trudności liczba uczestników każdej edycji oscyluje w granicach 400 osób. Organizatorami maratonu są członkowie Klubu Kolarskiego Ziemi Kłodzkiej.

Również w sierpniu ma miejsce tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB, poświęcony zmarłemu przedwcześnie kolarzowi.

Panorama Ziemi kłodzkiej z Zieleńca
Panorama Ziemi kłodzkiej z Zieleńca

Przypisy

  1. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85).
  2. Judyta Wanicka: Na narty do Zieleńca (pol.). aktywnosc-fizyczna.wieszjak.pl, 2012-01-30. [dostęp 2013-06-11].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]