Zieleniec (Duszniki-Zdrój)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Dusznik-Zdroju Zieleniec
część miasta Dusznik-Zdroju
ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miasto Duszniki-Zdrój
SIMC 0983971
Nr kierunkowy 74
Kod pocztowy 57-340
Tablice rejestracyjne DKL
Położenie na mapie Dusznik Zdrój
Mapa lokalizacyjna Dusznik Zdrój
Zieleniec
Zieleniec
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłodzkiego
Zieleniec
Zieleniec
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Zieleniec
Zieleniec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zieleniec
Zieleniec
Ziemia50°20′10″N 16°23′16″E/50,336111 16,387778
Portal Portal Polska

Zieleniecczęść miasta[1] Dusznik-Zdroju, położony w Górach Orlickich, na wysokości 800–960 m n.p.m., w południowym obszarze gminy miejskiej; ośrodek sportów zimowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Zieleniec powstała w 1719 r. na terenie lasów królewskich[2]. W 1762 r. zbudowano tu pierwszy drewniany kościół, w 1840 r. we wsi były: szkoła, młyn i kamieniołom, w późniejszym okresie powstały dwa kolejne młyny oraz kuźnica przerabiająca miejscową rudę żelaza[2]. Od XIX wieku miejscowość nabrała znaczenia turystycznego i powstała tu gospoda[2]. Na początku XX wieku w Zieleńcu powstały trasy narciarskie, skocznia i tor saneczkowy, w okresie międzywojennym był to już duży kompleks sportów zimowych z pięcioma schroniskami[2].

Po 1945 r. miejscowość zaczęła podupadać, dopiero w latach 70. rozbudowano urządzenia sportowe i zaplecze gastronomiczno-noclegowe, tworząc wielki ośrodek sportów zimowych[2].

Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią, uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. Zieleniec został włączony do gminy miejskiej Duszniki-Zdrój, jako część miasta.

Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Grunwald. W 1946 r. ustalono urzędowo polską nazwę Zieleniec[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Zieleniec jest popularnym ośrodkiem narciarskim, na jego terenie działa blisko 30 wyciągów narciarskich. Latem jest dobrą bazą wypadową w Góry Orlickie i pobliskie Góry Bystrzyckie. Znajduje się tu schronisko PTTK „Orlica” oraz schronisko PTSM. W okolicy były dwa przejścia graniczne do Czech dla ruchu turystycznego: powyżej wsi koło schroniska Zieleniec - Masarykova chata i przy Drodze Orlickiej niedaleko Koziej Hali Duszniki-Zdrój - Olešnice v Orlických horách (Číhalka).

W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) – zbliżony do alpejskiego[4].

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Ok. 1,5 km na wschód od zabudowy Zieleńca znajduje się torfowisko wysokie ze ścisłym rezerwatem przyrody Torfowisko pod Zieleńcem (występują tam m.in.: brzoza karłowata na jednym z trzech stanowisk w Polsce, sosna błotna, bagnica torfowa, rosiczki).

Cały teren Zieleńca został objęty specjalnym obszarem ochrony „Góry Orlickie” (Natura 2000), a także Obszarem Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W Zieleńcu znajdują się:

  • kościół św. Anny z 1902 roku, stojący na wysokości 856 m n.p.m. Jest to najwyżej położony kościół w Sudetach[2].
  • figura św. Jana Nepomucena z 1824, stojąca obok schroniska „Orlica”[2],
  • krzyż przydrożny z płaskorzeźbą Matki Bożej Bolesnej z XIX wieku, stojący w pobliżu pensjonatu „Jagienka”.

Kolarstwo w Zieleńcu[edytuj | edytuj kod]

Zieleniec w przeciągu ostatnich lat stał się jedną z miejscowości na szlaku kolarskim w Polsce. Trenuje tutaj rokrocznie polska kadra kolarzy górskich. Maja Włoszczowska przygotowując się głównie w Zieleńcu, zdobyła srebrny medal olimpijski w Pekinie w 2008 roku.

W sierpniu każdego roku w Zieleńcu odbywa się maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, jeden z najcięższych w kraju. Mimo jego trudności liczba uczestników każdej edycji oscyluje w granicach 400 osób[5]. Organizatorami maratonu są członkowie Klubu Kolarskiego Ziemi Kłodzkiej.

Również w sierpniu ma miejsce tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB, poświęcony zmarłemu przedwcześnie kolarzowi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. a b c d e f g Waldemar Brygier, Tomasz Dudziak: Ziemia Kłodzka. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2010, s. 469. ISBN 978-83-89188-95-3.
  3. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85)
  4. Judyta Wanicka: Na narty do Zieleńca (pol.). aktywnosc-fizyczna.wieszjak.pl, 2012-01-30. [dostęp 2013-06-11].
  5. Supermaratony.org. [dostęp 2017-10-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]