Zielona granica (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zielona granica
Gatunek

dramat

Rok produkcji

2023

Data premiery

5 września 2023 (Wenecja), 22 września 2023 (Polska)

Kraj produkcji

Polska, Francja, Czechy, Belgia

Reżyseria

Agnieszka Holland

Scenariusz

Agnieszka Holland
Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko
Maciej Pisuk

Muzyka

Frédéric Vercheval

Zdjęcia

Tomasz Naumiuk

Scenografia

Katarzyna Jędrzejczyk

Kostiumy

Katarzyna Lewińska

Montaż

Pavel Hrdlička(inne języki)

Produkcja

Metro Films
Astute Films

Dystrybucja

Kino Świat

Zielona granica – polski dramat filmowy z 2023 roku w reżyserii Agnieszki Holland, zainspirowany sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. Zdjęcia kręcono na Podlasiu.

Film miał swoją premierę 5 września 2023 roku w konkursie głównym na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury.

Został także wybrany do prezentacji na festiwalach filmowych w Nowym Jorku (New York Film Festival), Toronto (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto), Vancouver (Vancouver International Film Festival) i Pusan (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan)[1][2][3][4].

Fabuła

Film opowiada o sytuacji uchodźczej na polsko-białoruskiej granicy. W kolejnych częściach, noszących odrębne tytuły, przedstawia trzy perspektywy: uchodźców, straży granicznej i polskich aktywistów[5]. Ostatnia część filmu zatytułowana „Epilog” rozgrywa się już później, bo 26 lutego 2022 roku, w dwa dni po napaści Rosji na Ukrainę i pokazuje pomoc okazywaną ukraińskim uchodźcom na polsko-ukraińskiej granicy przez aktywistów i straż graniczną.

 Zobacz też: Afera wizowa.

Obsada

Produkcja

Zielona granica została zrealizowana w koprodukcji polsko-czesko-francusko-belgijskiej. Film wyprodukowali Marcin Wierzchosławski (Metro Films), Fred Bernstein (Astute Films) i Agnieszka Holland. Współproducentami filmu byli Blick Productions, Marlene Film Production i Beluga Tree. Film otrzymał wsparcie od Eurimages, Czeskiego Funduszu Filmowego, Centre National du cinéma et de l'image animée (CNC), Sofica La Banque Postale Image 17, Centre du Cinema et de L'Audiovisuel de la Federation Wallonie Bruxelles, CANAL+ Polska, Telewizji Czeskiej i ZDF/ARTE[10]. Agnieszka Holland podjęła decyzję o rozpoczęciu prac nad filmem we wrześniu 2021 roku, wraz z Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko i Maciejem Pisukiem, dokumentując sytuację na granicy polsko-białoruskiej w celu napisania scenariusza[11]. Jak powiedziała Holland podczas Festiwalu w Wenecji, spotykali się ze strażnikami granicznymi, którzy udzielali anonimowo wywiadów, ponieważ nie chcieli zostać rozpoznani[12][13].

Agnieszka Holland chciała rozpocząć zdjęcia zaraz po zakończeniu scenariusza, jednak brak finansów spowodował rok opóźnienia. Zdecydowano, że film zostanie nakręcony w czerni i bieli, ponieważ sądzono, że „będzie to metaforyczne i nawiązujące do przeszłości, drugiej wojny światowej, na wzór dokumentu”, a także pozwoli na lepszą kontrolę wizualną i artystyczną, co miało znaczenie ze względu na harmonogram zdjęć i montażu. Główne zdjęcia kręcono 24 dni w trzech jednostkach (główna jednostka była holenderska). Wielu członków ekipy filmowej otrzymywało niewielkie pensje, a część nie otrzymała żadnego wynagrodzenia. Agnieszka Holland stwierdziła, że fabuła filmu opiera się na faktach, nic nie zostało zmyślone, a bohaterowie zostali skomponowani, jednak są zainspirowani prawdziwymi ludźmi[14].

Zdjęcia kręcono m.in. w Chojnowskim Parku Krajobrazowym[15][16]. Holland zrezygnowała z wysłania filmu na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, żeby uniknąć dodatkowych kontrowersji[17]. W obliczu nagonki na Zieloną granicę część laureatów nagród na FPFF wyraziła symboliczne poparcie dla Holland[18].

Odbiór

Ocena międzynarodowa

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyki filmowej. W serwisie Rotten Tomatoes 88% recenzji Zielonej granicy zostało uznanych za pozytywne, a średnia z 17 ocen wyniosła 7.8/10[19]. Na agregatorze Metacritic film zyskał status „powszechnie uznanego” z wynikiem 85/100 na podstawie 9 recenzji[20].

Peter Bradshaw z brytyjskiego dziennika „The Guardian” uznał Zieloną granicę za „cios w splot słoneczny”, który jest jednak „ważnym filmowym świadectwem tego, co dzieje się obecnie w Europie”[21]. Jo-Ann Titmarsh z „London Evening Standard” pochwaliła Holland za to, że mocno okazała swoje „słuszne oburzenie”, nie pozwalając zarazem, aby ten wyraz sprzeciwu zdominował film[22]. Podobnego zdania był Rodrigo Perez z „The Playlist”, który uznał film Holland „słusznym, mistrzowskim dziełem, prawdopodobnie najlepszym od czasu Europa, Europa[23]. Jessica Kiang na łamach „Variety” opisała Zieloną granicę jako „chwytający za serce dreszczowiec”, który „owija swoją krytykę społeczną drutem kolczastym dosadnego, inteligentnego rzemiosła filmowego, aby wywołać właśnie takie emocje”. Kiang doceniła przede wszystkim „fenomenalnie napisane postacie”, które w połączeniu z „oszałamiająco naturalnymi występami aktorskimi całej obsady” sprawiają wrażenie, że są to „ludzie, których znamy, a nie tylko archetypy ofiar użytych do zilustrowania kryzysu”[24]. Leslie Felperin z portalu „The Hollywood Reporter” określiła Zieloną granicę jako „głęboko poruszający, doskonale zrealizowany, wielowątkowy dramat”, który stanowi jeden filmowy krok w kierunku naprawienia nierównowagi pomiędzy eksponowaniem sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej, a sytuacją ukraińskich uchodźców przybywających do Polski, w wyniku Inwazji Rosji na Ukrainę[25].

Ocena w Polsce

Przed ogólnopolską premierą dzieło Agnieszki Holland zebrało w większości pozytywne recenzje od polskich krytyków filmowych. Przychylnie wypowiadali się o filmie m.in. Tomasz Raczek[26] czy Karolina Korwin-Piotrowska[27], a także Jakub Popielecki, który na łamach Filmwebu uznał, że Zielona granica stała się przykładem „obywatelskiego kina szybkiego reagowania” na podobieństwo Człowieka z żelaza (1981) Andrzeja Wajdy[28]. Zdaniem Anity Piotrowskiej z „Tygodnika Powszechnego” Holland starała się zniuansować przekaz, ukazując wielość postaw. Strażnicy to nie tylko sadyści, czego przykładem jest postać Janka; członkowie organizacji pozarządowej są „zdeterminowani, często zdesperowani, czasem impulsywni, irytujący, nieprzebierający w słowach”[29]. Także w epilogu portret Polaków (pomagających uciekającym Ukraińcom) jest daleki od negatywnego[29]. Karol Grabias z „Więzi” przekonywał, że w filmie Holland „to Unia Europejska, a nie Polska, jest […] głównym oskarżonym, a szczególnie jej nominalny humanitaryzm i przywiązanie do praw człowieka”[30]. Zdaniem Grabiasa Zielona granica pokazuje, że reżyserka „nie wierzy w moralną naturę dużych kolektywów: państwa, instytucji międzynarodowych, zachodniego mieszczaństwa z jego bezobjawową demokracją”, a jedynymi aktywistami darzonymi przez nią sympatią są anarchizujący młodzieńcy[30]. Jakub Majmurek argumentował, że „Holland najpierw rysuje jasne granice, dzielące bohaterów na «naszych» i «onych», a potem podaje je w wątpliwość, pokazuje, że to wszystko nie jest wcale takie proste”[31].

Film spotkał się jednakże z krytyką ze strony polskich mediów prawicowych i przedstawicieli polskich władz, którzy zarzucili, iż film nie przedstawia prawdy, a jedynie rosyjską propagandę[32][33][34]. Jarosław Kaczyński m.in. stwierdził, że film wpisuje się w przemysł pogardy wobec Polski[35]. Zbigniew Ziobro, jedyny z polityków wspomniany w filmie z nazwiska, stwierdził, że Agnieszka Holland wpisuje się w rosyjską propagandę, nawiązując do tradycji najgorszych propagandowych filmów, w których lubowała się zwłaszcza III Rzesza[36][a]. Na zarzuty Zbigniewa Ziobry odpowiedział listem otwartym współtwórca scenariusza filmu Maciej Pisuk, który napisał: „uczycie nienawiści, uruchamiacie w ludziach zło”[37]. Odpowiedziała również sama Holland, która nazwała działania polityków PiS-u „kampanią nienawiści przeciwko twórcy i filmowi”, przyrównując takie zachowanie do tego co się „działo w czasach stalinowskich, w 1968 roku” i oświadczając, że „jest czymś haniebnym, że w wolnym, demokratycznym kraju politycy robią nagonkę na film i jego twórcę, niezależnie od tego, czy im się podoba, czy nie”[38]. Wypowiedź Zbigniewa Ziobry skrytykował także Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, określając ją jako „skandaliczną, przekraczającą wszelkie granice przyzwoitości i niespotykaną w cywilizowanym świecie”[39][40]. Polska Akademia Filmowa wydała oświadczenie, w którym zaprotestowała przeciwko atakowi na wolność słowa i ekspresji twórczej oraz lżeniu Agnieszki Holland[41].

Film jednoznacznie skrytykowała Straż Graniczna RP oraz środowiska związkowe tej formacji. Rzeczniczka SG stwierdziła, że „(...) film Zielona granica trzeba traktować jako kompletnie oderwaną od rzeczywistości wizję reżyserki”[42]. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy SG określił film jako „produkt propagandowy, dokładnie dostrojony do ideologicznej nuty prezentowanej przez środowiska wrogie polskiej racji stanu [...]”[43]. Poparcie dla tych argumentów wyraził prezydent Andrzej Duda, który powtórzył hasło „tylko świnie siedzą w kinie” odnoszące się do bojkotu kin w Warszawie w czasie II wojny światowej[44]. Stwierdził, że „nie dziwi się reakcjom straży grancznej, jeżeli film rzeczywiście ich oczernia, pokazuje jako niemal sadystów i przekazuje zafałszowany obraz działania polskich służb. Prezydent przyznał, że uważa film za antypolski i nie zamierza go oglądać w kinie, ponieważ „nie chce wydawać na niego pieniędzy, więc poczeka aż film zostanie wyświetlony w jakiejś telewizji[45].

Do krytyki filmu ze strony polskich władz i Straży Granicznej odniósł się też przewodniczący opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk, uznając, że politycy partii rządzącej „rozpętali kampanię dość ohydną w tej kwestii” oraz że „jeśli ktoś obraził funkcjonariuszki i funkcjonariuszy Straży Granicznej to jest PiS, to jest władza, która wpuściła blisko 300 tysięcy ludzi za opłacone, a czasem poprzez korupcję wizy[46].

Na portalu Filmweb jeszcze przed polską premierą, która odbyła się 22 września 2023, film oceniło (w zdecydowanej większości negatywnie) ok. 5,5 tys. osób. Łukasz Muszyński, zastępca redaktora naczelnego serwisu Filmweb, uznał to za „zmasowany atak”. Jego zdaniem: „Biorąc pod uwagę, że film był pokazywany do tej pory jedynie na festiwalu w Wenecji, mamy prawo podejrzewać, iż większość oceniających nie widziała go”. Serwis zablokował w związku z tym czasowo możliwość oceniania Zielonej granicy oraz dodawania komentarzy pod newsami i recenzjami krytyków[47][48][49].

Nagrody i nominacje

Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2023 roku[50], a także nagrody specjalne: nagrodę ARCA CinemaGiovani za najlepszy film, Premio CinemaSarà, nagrodę Zielona Kropla (ang. Green Drop Award), Nagrodę Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Sorriso Diverso Venezia Award za najlepszy film nieanglojęzyczny, UNIMED Award – nagroda dziedzictwa kultury[51], a także była nominowana do nagrody głównej – Złotego Lwa[52].

Film został nominowany do Złotego Kłosa. Wręcznie nagród nastąpi 28 października 2023 roku[53].

Festiwal Data Kategoria Źródło
80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 9 września 2023 Nagroda Specjalna Jury [50]
Nagroda ARCA CinemaGiovani – najlepszy film [51]
Premio CinemaSarà
Nagroda Zielona Kropla (Green Drop)
Nagroda Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)
Sorriso Diverso Venezia Award – najlepszy film nieanglojęzyczny
UNIMED Award – Nagroda dziedzictwa kultury
Złoty Lew – Udział w konkursie głównym [52]

Uwagi

 1. Tomasz Kłys przypomina, że z ok. 1100 filmów wyprodukowanych w III Rzeszy tylko 16-17% miało wydźwięk jawnie propagandowy; dominowały komedie, melodramaty i musicale, gdyż Goebbels starał się (wbrew obiegowym sądom) nie dążyć do nachalnej propagandy. Tomasz Kłys, Od Mabusego do Goebbelsa: weimarskie filmy Fritza Langa i kino niemieckie do roku 1945, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego – Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT, 2013, s. 66, ISBN 978-83-7525-759-5.

Przypisy

 1. Rebecca Rubin, New York Film Festival Unveils 2023 Lineup: ‘Zone of Interest,’ ‘Poor Things,’ ‘Anatomy of a Fall’ and More, Variety, 8 sierpnia 2023 [dostęp 2023-09-12] (ang.).
 2. Ryan Lattanzio, TIFF 2023 Centerpiece Program Showcases Aki Kaurismäki, Wim Wenders, Agnieszka Holland, and More, IndieWire, 10 sierpnia 2023 [dostęp 2023-09-12] (ang.).
 3. VIFF 2023: Green Border, Vancouver International Film Festival [dostęp 2023-09-12] (ang.).
 4. Busan International Film Festival, Busan International Film Festival [dostęp 2023-09-12].
 5. Jest zwiastun filmu "Zielona granica". Produkcji sprzeciwił się PiS, Onet Kultura, 25 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-29] (pol.).
 6. a b c d e f g Green Border, Toronto International Film Festival [dostęp 2023-08-29] (ang.).
 7. a b Ostaszewska, Kulesza i Stuhr w filmie Agnieszki Holland o uchodźcach „Zielona granica” (zdjęcia), www.wirtualnemedia.pl, 12 maja 2023 [dostęp 2023-08-29] (pol.).
 8. a b c d e f g Elsa Keslassy, Films Boutique Boards Agnieszka Holland’s ‘The Green Border’ (EXCLUSIVE), Variety, 10 maja 2023 [dostęp 2023-08-29] (ang.).
 9. a b c Zielona granica, FilmPolski [dostęp 2023-09-12] (pol.).
 10. Elsa Keslassy, Films Boutique Boards Agnieszka Holland’s ‘The Green Border’ (EXCLUSIVE), Variety, 10 maja 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
 11. Rachel Handler, Agnieszka Holland’s Green Border Is an Urgent Warning, Vulture, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
 12. Agnieszka Holland ujawnia: Spotkaliśmy się z pracownikami Straży Granicznej w tajemnicy..., dziennik.pl, 6 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
 13. "Zielona granica". Rzeczniczka Straży Granicznej twierdzi, że film "szkaluje mundur", gazetapl, 13 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
 14. Rachel Handler, Agnieszka Holland’s Green Border Is an Urgent Warning, Vulture, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
 15. Agnieszka Holland kręci film o imigrantach na granicy. Wyciekło nagranie z planu, Do Rzeczy, 3 kwietnia 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
 16. Agnieszka Holland pracuje w Polsce nad nowym filmem. Znane są szczegóły produkcji, www.eska.pl [dostęp 2023-09-23].
 17. Wystartował Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Uwagę zwracają nieobecni, kultura.onet.pl, 18 września 2023 [dostęp 2023-09-24] (pol.).
 18. Publiczność w Gdyni nie milkła. "Mój bohater mówi: Polacy zawsze przegrywają. Chcę, żeby tym razem było inaczej", Onet Kultura, 23 września 2023 [dostęp 2023-09-24] (pol.).
 19. Green Border - Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2023-09-22] (ang.).
 20. Green Border, www.metacritic.com [dostęp 2023-09-22] (ang.).
 21. Peter Bradshaw, Green Border review – gripping story of refugees’ fight for survival in the forest, „The Guardian”, 5 września 2023, ISSN 0261-3077 [dostęp 2023-09-22] (ang.).
 22. Green Border at the Venice Film Festival: refugee drama should be required viewing for all, „London Evening Standard” [dostęp 2023-09-22] (ang.).
 23. ‘Green Border’ Review: Agnieszka Holland Won’t Let You Turn A Blind Eye To Suffering In Devastating Refugee Drama [TIFF], „The Playlist” [dostęp 2023-09-22] (ang.).
 24. ‘Green Border’ Review: Agnieszka Holland Delivers an Intense, Intelligent Broadside Against Frontier Injustice and Terror, „Variety” [dostęp 2023-09-22] (ang.).
 25. ‘Green Border’ Review: Agnieszka Holland’s Knockout Drama Follows Refugees Stuck in Limbo, „The Hollywood Reporter” [dostęp 2023-09-22] (ang.).
 26. Raczek zrecenzował "Zieloną granicę", zaatakowali też jego. "Stopień bezrozumnego hejtu sięgnął zenitu", film.wp.pl, 15 września 2023 [dostęp 2023-09-22] (pol.).
 27. Premiera filmu Zielona granica Agnieszki Holland. Bukmacherzy obstawiają, ilu widzów go zobaczy, eska.pl, 21 września 2023 [dostęp 2023-09-22] (pol.).
 28. Jakub Popielecki, Czarne i białe – Recenzja filmu Zielona granica (2023), Filmweb, 2023 [dostęp 2023-09-22] (pol.).
 29. a b Anita Piotrowska, Ludzie w lesie. Recenzja „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, „Tygodnik Powszechny”, 17 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
 30. a b Karol Grabias, „Inny świat” tuż za „Zieloną granicą”, „Więź”, 22 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
 31. Jakub Majmurek, Agnieszka Holland. Obywatelka reżyserka, „Tygodnik Powszechny”, 17 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
 32. Anna Mokrzanowska, „Zielona granica” Agnieszki Holland hitem w rosyjskich mediach. Polskie władze reagują, Wprost, 11 września 2023 [dostęp 2023-09-15] (pol.).
 33. Janusz Wróblewski, Potworna nagonka władz na Agnieszkę Holland i jej nowy film. Prawica rozpętała histerię, www.polityka.pl, 2023 [dostęp 2023-09-20] (pol.).
 34. Hejterzy o Agnieszce Holland: „Ogolić jej głowę!” Studium prawicowej nienawiści, oko.press [dostęp 2023-09-20] (pol.).
 35. Kaczyński o filmie Holland: Chodzi o to, by zrobić z uczciwej obrony granicy zbrodnię, oko.press [dostęp 2023-09-20] (pol.).
 36. Ziobro o „Zielonej granicy” Holland: Nazistowskie Niemcy produkowały takie filmy, Rzeczpospolita [dostęp 2023-09-18] (pol.).
 37. "Uczycie nienawiści, uruchamiacie w ludziach zło" - pisze do Ziobry scenarzysta "Zielonej Granicy", oko.press [dostęp 2023-09-22] (pol.).
 38. Holland o hejcie na „Zieloną granicę”: Nie spodziewaliśmy się, że pójdzie tak brutalnie, Wprost.pl [dostęp 2023-09-22] (pol.).
 39. Bromski do Ziobry: To haniebna wypowiedź, www.sfp.org.pl [dostęp 2023-09-21] (pol.).
 40. Skierował list otwarty do Ziobry. "Skandal" i "hańba", film.wp.pl, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-21] (pol.).
 41. Orły | Oświadczenie, pnf.pl [dostęp 2023-09-12].
 42. SG krytykuje "Zieloną granicę". "Oderwana od rzeczywistości wizja reżyserki", www.rmf24.pl [dostęp 2023-09-20] (pol.).
 43. Film "Zielona granica". NSZZ Straży Granicznej zdecydowanie: działanie nikczemne, hańba - Wiadomości - polskieradio24.pl, polskieradio24.pl [dostęp 2023-09-20] (pol.).
 44. "Tylko świnie siedzą w kinie", wiadomosci.tvp.pl [dostęp 2023-09-24].
 45. "Tylko świnie siedzą w kinie". Prezydent o filmie, którego nie widział, i o swojej wypowiedzi, TVN24, 22 września 2023 [dostęp 2023-09-24] (pol.).
 46. Tusk zabrał głos w sprawie "Zielonej Granicy". Mówi o ohydnej kampanii., pap.pl [dostęp 2023-09-23] (pol.).
 47. Gabriela Keklak, „Zielona granica” z bardzo niską oceną na Filmwebie. Film nie wszedł jeszcze do kin, Rozrywka Wprost, 11 września 2023 [dostęp 2023-09-12] (pol.).
 48. "Zielona granica" na Filmwebie - obejrzała garstka, oceniły tysiące. Łukasz Muszyński komentuje, TOK FM, 11 września 2023 [dostęp 2023-09-12] (pol.).
 49. Dawid Dróżdż, Anatomia szczujni. Hejt na "Zieloną granicę" wygląda jak zmasowany atak trolli, wyborcza.pl, 12 września 2023 [dostęp 2023-09-15].
 50. a b Official awards of the 80th Venice Flm Festival. La Biennale di Venezia, 2023-09-09. [dostęp 2023-09-09]. (ang.).
 51. a b Biennale Cinema 2023 | Collateral Awards of the 80th Venice Film Festival, La Biennale di Venezia, 9 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
 52. a b Biennale Cinema 2023 | Venezia 80 Competition, La Biennale di Venezia, 26 czerwca 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
 53. Official section - Feature films, SEMINCI [dostęp 2023-09-23] (ang.).

Linki zewnętrzne