Zielonczyn (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zielonczyn
Góra Zielonczyn/Góra z Wieżą, Gmina Stepnica (widok w kierunku wschodnim z Roztoki Odrzańskej)
Góra Zielonczyn/Góra z Wieżą, Gmina Stepnica (widok w kierunku wschodnim z Roztoki Odrzańskej)
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Stepnica
Liczba ludności (2009) 79
Strefa numeracyjna (+48) 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0783947
Położenie na mapie gminy Stepnica
Mapa lokalizacyjna gminy Stepnica
Zielonczyn
Zielonczyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zielonczyn
Zielonczyn
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Zielonczyn
Zielonczyn
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Zielonczyn
Zielonczyn
Ziemia53°41′54″N 14°40′11″E/53,698333 14,669722

Zielonczyn (do 1945 Graseberg) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica, na zachodnim skraju Równiny Goleniowskiej, porośniętej Puszczą Goleniowską, na skrzyżowaniu dróg prowadzących do Stepnicy, Wolina i Widzieńska, ok. 6 km na północny wschód od Stepnicy.

Według danych z 31 grudnia 2009 r. wieś zamieszkiwało 79 osób[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie wieś ma charakter ulicówki. Z dawnego porządku architektonicznego zachowała się jedynie kolonia, która znajduje się przy drodze gruntowej w zachodniej części Zielonczyna. Budynki pochodzą w większości z okresu kolonizacji w dwudziestoleciu międzywojennym. Są to dwubudynkowe zagrody złożone z chałupy i budynku gospodarczego, bez wartości zabytkowej. We wsi znajduje się również leśniczówka oraz niewielkie, zarastające jeziorko o tej samej nazwie. Okolica to tereny leśne, porośnięte w większości borem sosnowym oraz, nieco bardziej na zachód, bagna i tereny łąkowe Doliny Dolnej Odry.

Okoliczne miejscowości: Żarnówko, Miłowo, Krokorzyce, Żarnowo

Wieża widokowa[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2010 oddana została do użytku wieża widokowa zlokalizowana na szczycie, położonego na południowy wschód od wsi, czterdziestometrowego wzniesienia zwanego Górą Zielonczyn lub Górą z Wieżą. Wieża o wysokości 42,5 m posiada dwa poziomy obserwacyjne, z których niższy (położony na wysokości 34,3 m) udostępniany jest dla turystów. Na wyższym poziomie znajduje się punkt obserwacji przeciwpożarowej Nadleśnictwa Goleniów. Wieża wykonana jest z żelbetu i posiada kolisty przekrój. Jej średnica zewnętrzna wynosi 240 cm, a wewnętrzna 200 cm. Na szczyt wiedzie 180 stalowych stopni. Koszt wzniesienia wieży wyniósł ok. 400 tysięcy zł. Zwiedzanie wieży możliwe jest po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z Nadleśnictwem Goleniów[2].

Jeszcze w latach 90. XX wieku na Górze Zielonczyn stała drewniana poniemiecka wieża widokowa wznosząca się ponad szczyty drzew, jednak ze względu na zły stan techniczny została ona rozebrana.[potrzebny przypis]

Ze szczytu góry rozpościera się panorama gminy Stepnica oraz Zalewu Szczecińskiego. Przy drogach asfaltowych Nadleśnictwo Goleniów wyznaczyło leśne parkingi. W pobliżu przebiega szlak turystyczny zielony Szlak Stepnicko-Rokicki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Herman: Plan Odnowy Miejscowości Zielonczyn na lata 2010-2017, s. 7. (Załącznik nr 11 do Uchwały Nr XXX/304/2010 Rady Gminy Stepnica z dnia 23 lipca 2010 r. ws. zatwierdzenia POM)
  2. Strona internetowa Urzędu Gminy Stepnica z informacjami o wieży