Zielonczyn (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zielonczyn
Góra Zielonczyn/Góra z Wieżą, Gmina Stepnica (widok w kierunku wschodnim z Roztoki Odrzańskej)
Góra Zielonczyn/Góra z Wieżą, Gmina Stepnica (widok w kierunku wschodnim z Roztoki Odrzańskej)
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Stepnica
Liczba ludności (2009) 79
Strefa numeracyjna (+48) 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0783947
Położenie na mapie gminy Stepnica
Mapa lokalizacyjna gminy Stepnica
Zielonczyn
Zielonczyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zielonczyn
Zielonczyn
Ziemia 53°41′54″N 14°40′11″E/53,698333 14,669722

Zielonczyn (do 1945 Graseberg) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica, na zachodnim skraju Równiny Goleniowskiej, porośniętej Puszczą Goleniowską, na skrzyżowaniu dróg prowadzących do Stepnicy, Wolina i Widzieńska, ok. 6 km na północny wschód od Stepnicy.

Według danych z 31 grudnia 2009 r. wieś zamieszkiwało 79 osób[1].

Historia[edytuj]

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Współcześnie[edytuj]

Obecnie wieś ma charakter ulicówki. Z dawnego porządku architektonicznego zachowała się jedynie kolonia, która znajduje się przy drodze gruntowej w zachodniej części Zielonczyna. Budynki pochodzą w większości z okresu kolonizacji w dwudziestoleciu międzywojennym. Są to dwubudynkowe zagrody złożone z chałupy i budynku gospodarczego, bez wartości zabytkowej. We wsi znajduje się również leśniczówka oraz niewielkie, zarastające jeziorko o tej samej nazwie. Okolica to tereny leśne, porośnięte w większości borem sosnowym oraz, nieco bardziej na zachód, bagna i tereny łąkowe Doliny Dolnej Odry.

Okoliczne miejscowości: Żarnówko, Miłowo, Krokorzyce, Żarnowo

Wieża widokowa[edytuj]

W kwietniu 2010 oddana została do użytku wieża widokowa zlokalizowana na szczycie, położonego na południowy-wschód od wsi, czterdziestometrowego wzniesienia zwanego Górą Zielonczyn lub Górą z Wieżą. Wieża o wysokości 42,5 m posiada dwa poziomy obserwacyjne, z których niższy (położony na wysokości 34,3 m) udostępniany jest dla turystów. Na wyższym poziomie znajduje się punkt obserwacji przeciwpożarowej Nadleśnictwa Goleniów. Wieża wykonana jest z żelbetu i posiada kolisty przekrój. Jej średnica zewnętrzna wynosi 240 cm, a wewnętrzna 200 cm. Na szczyt wiedzie 180 stalowych stopni. Koszt wzniesienia wieży wyniósł ok. 400 tysięcy zł. Zwiedzanie wieży możliwe jest po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z Nadleśnictwem Goleniów[2].

Jeszcze w latach 90. XX wieku na Górze Zielonczyn stała drewniana poniemiecka wieża widokowa wznosząca się ponad szczyty drzew, jednak ze względu na zły stan techniczny została ona rozebrana.[potrzebny przypis]

Ze szczytu góry rozpościera się panorama gminy Stepnica oraz Zalewu Szczecińskiego. Przy drogach asfaltowych Nadleśnictwo Goleniów wyznaczyło leśne parkingi. W pobliżu przebiega szlak turystyczny zielony Szlak Stepnicko-Rokicki.

Przypisy

  1. Maciej Herman: Plan Odnowy Miejscowości Zielonczyn na lata 2010-2017, s. 7. (Załącznik nr 11 do Uchwały Nr XXX/304/2010 Rady Gminy Stepnica z dnia 23 lipca 2010 r. ws. zatwierdzenia POM)
  2. Strona internetowa Urzędu Gminy Stepnica z informacjami o wieży