Barwa zielona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zielony)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
zielony
 
Ilustracja
Odcienie zieleni
Przybliżone współrzędne barw1
Hex (szesnastkowo) #008000
RGB [0-255] (0, 255, 0)
CMYK [0–100%] (100%, 0, 100%, 50%)
HSV [°, %, %] (120°, 100%, 50%)
1dla większości barw są to tylko dane orientacyjne
Zieleń w tradycyjnej spódnicy - Czechy, II poł. XIX w.

Barwa zielona (zieleń) – jedna z addytywnych barw podstawowych. W substraktywnym modelu barw stanowi połączenie barwy żółtej z barwą niebieską. Na kole barw dopełnia kolor karmazynowy, jest barwą powszechnie spotykaną w naturze. Rośliny są zielone, ponieważ zawierają chlorofile a i b, mające wysoką absorpcję w czerwonej i niebieskiej części widma światła widzialnego, a niską absorpcję w zielonej części spektrum (długość fali elektromagnetycznej 487–570 nm)[1].

Historia i symbolika[edytuj | edytuj kod]

W starożytnym Egipcie używano zielonego barwnika do malowania brwi. Zielony kolor był pierwszym uzyskanym syntetycznie, wytwarzanym przez człowieka – produkowali go starożytni Grecy.

W średniowieczu zieleń uważano za kolor symbolizujący katastrofę i zło, była kojarzona z samym diabłem. Istniał nawet przesąd, że ubieranie się na zielono może ściągnąć złe moce i pecha. Niektóre negatywne znaczenia przetrwały w zmienionej formie do dziś – jaskrawa zieleń kojarzy się z trucizną, zaś blada, zmieszana z niewielką ilością błękitu lub szarości – z chorobą.

Z biegiem czasu zielony zdobywał coraz lepszą reputację i przestał się kojarzyć ze złem, stał się natomiast symbolem losu i przypadkowości – zarówno w ich dobrych, jak i złych aspektach.

Zieleń to ważny kolor islamu. Ulubionym kolorem Mahometa był właśnie zielony. Znajduje się on na wielu flagach krajów islamskich, często podłogi w meczetach są tej barwy, zaś w Koranie znajduje się opis Raju i wizji zbawienia: „Będzie nosił szatę z zielonego jedwabiu”.

Zielony jadeit jest symbolem Azji.

Zieleń kojarzy się z przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor uzdrowienia, nadziei i wolności. Odcienie zmieszanej z barwą błękitną („miętowej”) zieleni kojarzą się ze świeżością, powodzeniem i zadowoleniem.

W niektórych okolicznościach zieleń może się kojarzyć z niestabilnością, niepewnością i losowością, odnosi się to głównie do miłości, nadziei, młodości, czy gier. Stoły w kasynach niemal od zawsze były zielone, podobnie jak stoły bilardowe, stoły do tenisa, czy boiska piłkarskie. Zielony kojarzy się także z pieniędzmi.

Zieleń określana jest jako kolor nadziei i jest jednym z symboli języka esperanto (którego nazwa dosłownie oznacza mający nadzieję)

Wpływ na człowieka[edytuj | edytuj kod]

Przeprowadzone badania wpływu kolorów na ludzką psychikę wykazują, że zieleń ma kojący wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjnie i odstresowuje. Na zielono maluje się wnętrza w szpitalach czy halach fabrycznych, aby zmniejszyć stres związany z chorobą czy pracą[2].

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Połączenia z innymi barwami[edytuj | edytuj kod]

Powiedzenia związane z zielenią[edytuj | edytuj kod]

  • Pozielenieć z zazdrości
  • Mieć zielone światło
  • Być zielonym
  • Nie mieć zielonego pojęcia
  • Zielony jak szczypiorek

Niektóre minerały o kolorze zielonym[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenneth L. Kelly. Color Designations for Lights. „Journal of the Optical Society of America”. 11, 1943-11-01. DOI: 10.1364/josa.33.000627 (ang.). [dostęp 2017-01-03]. 
  2. K. Rydz: Kolory we wnętrzu i ich wpływ na człowieka. her-style.pl. [dostęp 26 czerwca 2015].