Ziemia (Battlestar Galactica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ziemia
Uniwersum Battlestar Galactica
Charakterystyka
Kontynenty tak
Oceany tak
Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące planeta niezamieszkana
Ważni mieszkańcy dawniej – Trzynaste Plemię

Ziemia – planeta występująca w serialu Battlestar Galactica. Udało się na nią Trzynaste Plemię Kobolu po wylocie z planety Kobol. Nikt z mieszkańców Dwunastu Kolonii, nawet prezydent, nie wie, gdzie dokładnie Ziemia się znajduje.

Bohaterowie serialu poszukują planety po tym, jak ich Kolonie zostały zaatakowane i zniszczone przez Cylonów. Cyloni poszukują Ziemi, ponieważ stamtąd, według ich podań, wywodzi się 5 ukrytych Cylonów.

Ziemia w Battlestar Galactica[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny z Cylonami Komandor Adama przekonał swoich podwładnych, iż wie, gdzie znajduje się Ziemia. Jednak nowa Prezydent w prywatnej rozmowie wprost mówi mu, że Ziemia nie istnieje[1]. Adama potwierdza to, ale dla dobra załogi i ludności zachowują to dla siebie. W miarę rozkwitu serialu (po odkryciu planety Kobol) Roslin odkrywa, że aby znaleźć Ziemię, muszą znaleźć Grobowiec Ateny, który wskazuje Ziemię we wszechświecie.

Po wejściu do Grobowca koloniści stwierdzają, że z Ziemi[2][3] widać wszystkie konstelacje Zodiaku, czyli wszystkie planety Kolonii.

Ponad rok później Koloniści dowiedzieli się więcej o położeniu Ziemi, gdy przebywali na Planecie Alg i widzieli Oko Jupitera, wskazujące również Ziemię.

Gdy dotarli do Mgławicy Ionian wskazanej przez Oko Jupitera, spotkali tam Cylonów, z którymi musieli toczyć walkę. W tym czasie ujawniła się Czwórka z Piątki zaginionych Cylonów. Po okresie walk z Cylonami do Kolonistów przyłączył się Cyloński Baseship, który uciekł w czasie wojny domowej między Cylonami.

Ta Czwórka (Saul Tigh, Tory Foster, Samuel Anders, Galen Tyrol) wskazała Kolonistom drogę na Ziemię.

Po kilku latach tułaczki (od pierwszego ataku Cylonów) Koloniści oraz statek zbuntowanych Cylonów dolecieli do Ziemi[4].

Na Ziemi jako pierwsi (z głównych bohaterów) stanęli:

Fakty odkryte na powierzchni planety:

  • Ziemia jest radioaktywna i zniszczona przez wojny. Nie nadaje się do zamieszkania, ani do upraw czy hodowli.
  • Podczas rekonesansu Starbuck i Leoben odnajdują wrak Vipera należącego do Kary Thrace, a w środku jej spalone ciało.
  • Czwórka finałowych Cylonów przebywając w ruinach przypomina sobie przebłyski z przeszłości. Okazuje się, że dawniej mieszkali tutaj i pamiętają zniszczenie ich cywilizacji.
  • Saul Tigh przypomina sobie wypadek i rozmowę z żoną. Helen wspomina, że odrodzą się ponownie. Pułkownik zdaje sobie sprawę, że to właśnie jego żona jest ostatnim Cylonem o utajonej tożsamości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pilot. Część II
  2. Gdy weszli do Grobowca przenieśli się na Ziemię.
  3. W Świętych Zwojach było napisane, że z Ziemi można ujrzeć swoich Dwunastu Braci
  4. Odcinek 10 sezon 4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]