Ziemia Króla Chrystiana X

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdjęcie satelitarne tego obszaru
Ziemia Króla Chrystiana X na mapie Grenlandii

Ziemia Króla Chrystiana X (duń. Kong Christian X Land)[1] – region Grenlandii w środkowej części jej wschodniego wybrzeża. Na południe od niej rozciąga się Ziemia Króla Chrystiana IX, a na północ Ziemia Króla Wilhelma. Na dużym półwyspie na południe od Ziemi Króla Chrystiana X leży Ziemia Scoresby’ego.

W większości obejmuje ją Park Narodowy Grenlandii. W północnej części tego obszaru leży stacja badawcza Zackenberg i placówka wojskowa Daneborg[2]. W wybrzeże wcinają się długie fiordy; cieśniny oddzielają od Ziemi Króla Chrystiana X duże wyspy, takie jak Traill Ø, Ymer i Wyspa Towarzystwa Geograficznego[3]. Ziemia ta została nazwana na cześć Chrystiana X, króla Danii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ziemia Eryka Rudego.

W latach 1931-1933 tereny te były pod okupacją Norwegii i nosiły nazwę Ziemi Eryka Rudego[4] na cześć Eryka Rudego, założyciela pierwszych osad na tym terenie w X wieku[5].

Nazwa „Ziemia Króla Chrystiana X” została nadana po wydaniu wyroku Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej w Hadze po wniesieniu wniosku przez rząd duński[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]