Ziemioryjka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ziemioryjka
Ellobius talpinus[1]
(Pallas, 1770)
Okres istnienia: pliocenholocen
Ziemioryjka
Ziemioryjka
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada żuchwowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd Myomorpha
Nadrodzina Muroidea
Rodzina chomikowate
Podrodzina nornikowate
Rodzaj Ellobius
Podrodzaj Ellobius
Gatunek ziemioryjka
Synonimy
  • E. ciscaucasicus Sviridenko, 1936
  • Mus talpinus Pallas, 1770
  • M. murinus Pallas, 1770
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Ziemioryjka[3] (Ellobius talpinus) – roślinożerny gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych[4]. Występuje na terenie Europy południowo-wschodniej, Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu. Zajmuje siedliska na terenach zielonych oraz półpustyniach[2].

Ziemioryjka jest roślinożercą – żywi się podziemnym częściami roślin. Prowadzi podziemny tryb życia, a wejście do swoich podziemnych korytarzy zamyka ziemią. Na powierzchnię ziemi wychodzi bardzo rzadko – w celu usunięcia ziemi z nory, w celu migracji lub (sporadycznie) w poszukiwaniu pożywienia. Jest zwierzęciem socjalnym. Tworzy kolonie, a każdą norę może zasiedlać około 10 osobników. Ziemioryjka nie hibernuje, ale w okresach letnich upałów i suszy oraz w zimie może wyraźnie zmniejszać swoją aktywność. Samica może rodzić 2 razy w roku, po 2-3 młodych w miocie[2].

Przypisy

  1. Ellobius talpinus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. 2,0 2,1 2,2 Ellobius talpinus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Erazm Majewski: Słownik nazwisk zoologicznych i botanicznych polskich: zawierający ludowe oraz naukowe nazwy i synonimy polskie, u̇zywane dla zwierząt i roślin od XV-go wieku aż do chwili obecnej, żródłowo zebrane i zestawione z synonimami naukowemi łacińskiemi w podwójnym porządku alfabetycznym i pomnożone porównawczym materyałem, zaczerpniętym z innych języków słowiańskich, Tom 2. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1894.
  4. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Ellobius (Ellobius) talpinus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 14 lutego 2014]