Zijadat Allah I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zijadat Allah I
ilustracja
Emir Aghlabidów
Okres od 817
do 838
Poprzednik Abdallah I ibn Ibrahim
Następca Al-Aghlab ibn Ibrahim
Dane biograficzne
Dynastia Aghlabidzi
Data urodzenia 788
Data śmierci 838

Zijadat Allah I ibn Ibrahim (arab. زيادات الله الأول) (ur. 788, zm. 838) był trzecim emirem z dynastii Aghlabidów w Ifrikiji w latach 817-838.

Abu Muhammand Ziyadat Allah I objął tron po swoim bracie Abdallahu I (812-817) jako emir Ifrikiji. Podczas jego rządów stosunki między dynastią panującą z jednej strony a prawnikami i oddziałami arabskimi z drugiej strony pozostawały napięte. Gdy Zijadat Allah I próbował rozwiązać jednostki Arabów w 824, doprowadziło to do wielkiego buntu w Tunisie, który udało się stłumić jedynie przy pomocy Berberów.

Zijadat rozpoczął kampanie we Włoszech by skierować tam niezdyscyplinowane oddziały arabskie i tak w 827, zgromadziwszy 10-tysięczną[1] armię, rozpoczął się podbój Sycylii z rąk Cesarstwa Bizantyjskiego, pod wodzą prawnika Asada ibn al-Furata. Mimo początkowego odparcia przez Bizantyjczyków, udało im się podbić Palermo w 831. Walki o władzę na stałym lądzie we Włoszech dostarczyły dalszych możliwości do podbojów i grabieży - prośba o pomoc księcia Neapolu umożliwiła utworzenie punktu oparcia w południowych Włoszech i rozpoczęcie rozległych wypadów przeciw chrześcijanom. Podbój Sycylii został zakończony w 902 roku[1].

Kondycja gospodarcza królestwa, wbrew politycznym rozruchom, umożliwiała znaczący program budowlany. Meczet Ukba ibn Nafiego w Kairuanie został odnowiony i przebudowany, a obronność miasta rozbudowana.

Po śmierci Zijadata Allaha I emirem został jego brat Al-Aghlab ibn Ibrahim (838-841).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Na Wyspach Brytyjskich. Karolingowie. T. 16. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 269. ISBN 83-7425-568-4.