Zijadat Allah III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zijadat Allah III
ilustracja
Emir Aghlabidów
Okres

od 903
do 909

Poprzednik

Abdallah II ibn Ibrahim

Dane biograficzne
Dynastia

Aghlabidzi

Data i miejsce śmierci

916
Palestyna

Ojciec

Abdallah II ibn Ibrahim

Zijadat Allah III ibn Abdallah (Abu Muda) (arab. أبو مدا زيادات الله الثالث) (? – zm. 916) był jedenastym i ostatnim emirem z dynastii Aghlabidów panujących w Ifrikijji w latach 903–909.

Doszedł do władzy po zamordowaniu swego ojca Abdallaha II w 903. Natychmiast stracił wszystkich braci i stryjów by wyeliminować wszelkich rywali. Chociaż ta masakra zabezpieczyła tymczasowo jego pozycję, to dynastia Aghlabidów utraciła resztki prestiżu jaki miała w oczach ludu[1].

Plemię Kutama pod wodzą Abu Abd Allaha asz-Szi'iego w dalszym ciągu zyskiwało siłę i było w stanie zdobyć miasto Satif – po dwóch wyprawach Aghlabidów w 905 i 906 zakończonych niepowodzeniem, Asz-Szi'i przeszedł do kontrataku. Po podbiciu południa Ifrikijji oddziały Aghlabidów zostały całkowicie rozbite pod al-Aribus 18 marca 909. W nocy 20 marca emir opuścił Al-Rakkadę i uciekł do Egiptu. Cała Ifrikijja była teraz w rękach plemienia Kutama, a dynastia Aghlabidów upadła[1].

Zijadatowi Allahowi III udało się uciec na Bliski Wschód, lecz nie był w stanie zapewnić sobie pomocy ze strony Abbasydów, by odzyskać emirat. Zmarł w 916 w Palestynie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dziubiński 1994 ↓, s. 87.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]