Zijadat Allah III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zijadat Allah III
Emir Aghlabidów
Okres od 903
do 909
Poprzednik Abdallah II ibn Ibrahim
Dane biograficzne
Dynastia Aghlabidzi
Data i miejsce śmierci 916
Palestyna
Ojciec Abdallah II ibn Ibrahim

Zijadat Allah III ibn Abdallah (Abu Muda) (arab. أبو مدا زيادات الله الثالث) (? – zm. 916) był jedenastym i ostatnim emirem z dynastii Aghlabidów panujących w Ifrikiji w latach 903909.

Doszedł do władzy po zamordowaniu swego ojca Abdallaha II w 903. Natychmiast stracił wszystkich braci i stryjów by wyeliminować wszelkich rywali. Chociaż ta masakra zabezpieczyła tymczasowo jego pozycję, to dynastia Aghlabidów utraciła resztki prestiżu jaki miała w oczach ludu.

Plemię Kutama pod wodzą Abu Abd Allaha asz-Szi'iego w dalszym ciągu zyskiwało siłę i było w stanie zdobyć miasto Satif – po dwóch wyprawach Aghlabidów w 905 i 906 zakończonych niepowodzeniem, Asz-Szi'i przeszedł do kontrataku. Po podbiciu południa Ifrikiji oddziały Aghlabidów zostały całkowicie rozbite pod al-Aribus 18 marca 909. Cała Ifrikija była teraz w rękach plemienia Kutama, a dynastia Aghlabidów upadła.

Zijadatowi udało się uciec na Bliski Wschód, lecz nie był w stanie zapewnić sobie pomocy ze strony Abbasydów, by odzyskać emirat. Zmarł w 916 w Palestynie.


Poprzednik
Abdallah II ibn Ibrahim
Emir Aghlabidów
903909
Następca
Był ostatnim emirem z dynastii Aghlabidów