Zimbabwe Rodezja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Republic of Zimbabwe Rhodesia
Republika Zimbabwe Rodezji
Rodezja 1979 Rodezja Południowa
Flaga Zimbabwe Rodezji
Godło Zimbabwe Rodezji
Flaga Zimbabwe Rodezji Godło Zimbabwe Rodezji
Położenie Zimbabwe Rodezji
Język urzędowy angielski
Stolica Salisbury
Ustrój polityczny republika
Ostatnia głowa państwa prezydent Josiah Zion Gumede
Ostatni szef rządu premier Abel Muzorewa
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe

390 580 km²
1%
Liczba ludności (1978)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

6 930 000
17,74 osób/km²
Jednostka monetarna dolar rodezyjski ($)
Zmiana nazwy z Rodezja 1 czerwca 1979
Przekształcenie w brytyjską kolonię Rodezję Południową 12 grudnia 1979
Strefa czasowa UTC +2
Kod telefoniczny +263

Zimbabwe Rodezja (oficjalnie Republika Zimbabwe Rodezji) była nieuznawanym na arenie międzynarodowej państwem istniejącym przez sześć miesięcy (od 1 czerwca do 12 grudnia) 1979 r. Była ona spadkobiercą Rodezji a następnie powróciła pod władzę Wielkiej Brytanii jako Rodezja Południowa.

Powstanie Zimbabwe Rodezji było możliwe dzięki porozumieniu zawartemu przez rząd Smitha z Ablem Muzorewą i jego partią, UANC i zakończeniu wojna rodezyjskiej. Wydarzenia te, a także kwietniowe wybory parlamentarne doprowadziły do zakończenia rządów białej mniejszości i powstania rządu złożonego zarówno z białych jak i czarnych.

Nazwa[edytuj]

Czarni politycy rodezyjscy dążyli do tego, by kraj ten nazwać Zimbabwe na cześć Wielkiego Zimbabwe leżącego ongiś na terytorium Rodezji. Rodezja była natomiast nazwą nadaną tej dawnej brytyjskiej kolonii na cześć jej twórcy - Cecila Rhodesa.

Władze kraju[edytuj]

W ciągu swego krótkiego żywota Zimbabwe Rodezja miała tylko jeden rząd, na czele którego stał biskup Abel Muzorewa, oraz jednego prezydenta - Josiaha Ziona Gumedego. Zachowano konstytucję Rodezji wprowadzając jedynie drobne poprawki (zlikwidowano przepisy o rasistowskim charakterze państwa, zwiększono liczbę senatorów z 23 na 40 oraz posłów na Izbę Zgromadzeń z 66 na 100). Prezydenta wybierały obie izby parlamentu obradując wspólnie.

Koniec Zimbabwe Rodezji[edytuj]

11 grudnia 1979 roku uchwalono kolejne poprawki do konstytucji. Na ich mocy państwo stawało się ponownie brytyjską kolonią. Zmieniono także nazwę państwa na Rodezja Południowa. Następnego dnia baron Soames przybył do Salisbury aby objąć przywrócony urząd gubernatora Rodezji Południowej. Po kilku miesiącach (17 kwietnia 1980 r.) Wielka Brytania przyznała Zimbabwe niepodległość.