Zimne ognie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zimne ognie

Zimne ognie (iskrowniki) – popularny rodzaj fajerwerków, które w procesie swojego spalania wytwarzają iskry.

Zimne ognie przeważnie mają formę cienkiego metalowego drutu pokrytego w połowie lub 3/4 masą, która paląc się wytwarza duże ilości iskier. Masa ta ma zawsze odcień szary. Większość zimnych ogni ma formę prostego drutu, ale zdarzają się również zimne ognie w innych kształtach takich jak serca, gwiazdki, liczby. Dostępne są zarówno długie wersje o długości około 70-90 cm, jak i krótkie, mierzące około 10-16 cm[1].

Zastosowanie zimnych ogni[edytuj | edytuj kod]

Zimne ognie cieszą się popularnością podczas różnych uroczystości, takich jak wesela, śluby, rocznice, sylwester, walentynki, chrzciny, komunie, urodziny czy festiwale[1].

Zimne ognie są bezpieczne do użytku na zewnątrz, szczególnie podczas uroczystości plenerowych. Należy jednak unikać stosowania ich w zamkniętych pomieszczeniach z uwagi na potencjalne wydzielanie szkodliwych substancji, takich jak tlenek azotu i pył zawierający bar. Dodatkowo, zimne ognie nie powinny być używane do dekoracji jedzenia, aby uniknąć kontaktu z powstałymi substancjami.

Podczas spalania zimnych ogni wydzielają się substancje, takie jak tlenek azotu, lotne związki żelaza i pył zawierający bar. To wynika z niezrównoważonej formuły zimnych ogni pod względem tlenu, gdzie tylko dekstryna i ultra drobne aluminium palą się w fazie skondensowanej. Większość wiórów stalowych zostaje wyrzucona gorąca i zaczyna się palić w powietrzu podczas charakterystycznego iskrzenia. Substancje takie jak tlenek azotu (NO), lotne związki żelaza (Fe(NO))x oraz pył zawierający bar (BaCO3, BaO) powstają w procesie spalania zimnych ogni[2].

Skład zimnych ogni[edytuj | edytuj kod]

Zimne ognie składają się z drutów stalowych, na których naniesiona jest mieszanina pirotechniczna. Masa iskrząca składa się z :[2]


Gęstość tej mieszanki wynosi p = 1,66 g/cm³. Jej rozkład inicjuje się przy temperaturze T = 216 °C, a energia uderzenia wynosi 15 J według badań DSC (Differential Scanning Calorimetry) i BAM (Federal Institute for Materials Research and Testing)[2].

Zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z zimnych ogni[edytuj | edytuj kod]

Bezpieczeństwo podczas korzystania z zimnych ogni jest kluczowe dla udanej celebracji. Zawsze należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, aby uniknąć niebezpieczeństw. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu od innych osób, zwłaszcza podczas zapalania zimnych ogni, i staraj się używać ich na otwartej przestrzeni, z dala od łatwopalnych materiałów. Należy trzymać zimne ognie w bezpiecznej odległości od twarzy oraz nie dotykać palącej się części[1].

Warto również upewnić się, że zimne ognie są umieszczone na stabilnej powierzchni, aby zapobiec przypadkowemu przewróceniu, kiedy są elementem dekoracyjnym. Zawsze trzymaj się wyznaczonych instrukcji dotyczących czasu palenia i nie próbuj modyfikować ich struktury. Podczas używania zimnych ogni, bądź czujny i ostrożny, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Czym są zimne ognie? [online], hurtownia-fajerwerki.pl., 8 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-14] (pol.).
  2. a b c Ernst-Christian Koch, High explosives, propellants, pyrotechnics, Berlin Boston: De Gruyter, 2021, ISBN 978-3-11-066052-4 [dostęp 2024-01-14] (ang.).