Zimnicowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zimnicowate
Ilustracja
Diapensia lapponica
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd wrzosowce
Rodzina zimnicowate
Nazwa systematyczna
Diapensiaceae Lindl.
Nat. Syst. Bot., ed. 2: 233. 13 Jun 1836[2]
Shortia soldanelloides
Galax urceolata

Zimnicowate (Diapensiaceae) – rodzina roślin z rzędu wrzosowców. Obejmuje 6 rodzajów z około 15 gatunkami występujących w rejonie Himalajów (tu jest największe zróżnicowanie przedstawicieli) poza tym na Dalekim Wschodzie oraz w północnej części Ameryki Północnej i Europy[1]. Rosną w górach i tundrze, poza tym w lasach[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Zimozielone krzewinki tworzące spłaszczone lub półkuliste poduszki (rosną bardzo wolno, gatunki tundrowe osiągają po 10 latach wzrostu 5 cm średnicy) i byliny z płożącymi rozłogami i liśćmi skupionymi w rozetę[4]. Rośliny zwykle nagie, niskie, płożące[5].
Liście
W przypadku bylin sercowate, zebrane w rozetę, z charakterystycznymi nerwami bocznymi wygiętymi do tyłu. W przypadku krzewinek liście są sztywne, drobne i błyszczące[4]. Liście bez przylistków, ogonkowe lub siedzące[5]
Kwiaty
Pięciokrotne z wyjątkiem zalążni, która jest trójkomorowa[4]. Promieniste i obupłciowe. Wyrastają pojedynczo lub skupione w gęstym gronie liczącym do 15 kwiatów[3]. Działek kielicha jest 5, są one wolne. Płatki korony są u nasady zrośnięte, rzadziej wolne (rodzaj Galax), w rodzaju Shortia końce płatków są frędzlowate. Pręcików jest 5 lub 10 (czasem podzielonych na 5 płodnych pręcików i 5 prątniczków)[5], pylniki otwierają się szparami. Charakterystyczny dla rodziny jest pyłek składający się z pojedynczych ziaren (pyłek innych wrzosowców występuje w tetradach)[4]. Zalążnia jest górna, zwykle trójkomorowa, rzadko pięciokomorowa. Zawiera liczne zalążki. Na szczycie z pojedynczym słupkiem, zwieńczonym płatowato podzielonym, główkowatym lub dyskowatym znamieniem[5].
Owoce
Torebki trój-, rzadko pięciokomorowe, pękające wzdłuż osi. Zawierają liczne nasiona[5].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna rodziny według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)

Zimnicowate stanowią jedną z wielu rodzin zaliczanych do rzędu wrzosowców (w jego obrębie jest siostrzaną dla styrakowatych), wchodzącego w skład grupy astrowych (asterids) w obrębie dwuliściennych właściwych (eudicots)[1].

wrzosowce


Marcgraviaceae
BalsaminaceaeniecierpkowateTetrameristaceaePolemoniaceaewielosiłowateFouquieriaceaeokotijowate
Lecythidaceaeczaszniowate

SladeniaceaePentaphylacaceae

Sapotaceaesączyńcowate
EbenaceaehebankowatePrimulaceaepierwiosnkowate

?

MitrastemonaceaeTheaceaeherbatowate
Symplocaceaesymplokowate
StyracaceaestyrakowateDiapensiaceaezimnicowateSarraceniaceaekapturnicowate
ActinidiaceaeaktinidiowateRoridulaceaetuliłezkowate


Clethraceaeorszelinowate
CyrillaceaezwichrotowateEricaceaewrzosowate

Wykaz rodzajów[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-12-15].
  2. Robert W. Kiger, James L. Reveal: A comprehensive scheme for standardized abbreviation of usable plant-family names and type-based suprafamilial names. University of Maryland. [dostęp 2014-03-14].
  3. a b Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 123. ISBN 1-55407-206-9. (ang.)
  4. a b c d Wielka Encyklopedia Przyrody. Rośliny kwiatowe. 2. Warszawa: Muza SA, 1998, s. 113. ISBN 83-7079-778-4.
  5. a b c d e Haining Qin, Bruce Bartholomew: Diapensiaceae. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2014-03-14].