Zimowa opowieść (film 2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zimowa opowieść
Winter’s Tale
ilustracja
Gatunek fantasy, dramat, romans
Rok produkcji 2014
Data premiery 13 lutego 2014
Polska 14 lutego 2014
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 118 min
Reżyseria Akiva Goldsman
Scenariusz Akiva Goldsman na podstawie powieści Marka Helprina pt.: Zimowa opowieść (1983)
Główne role Colin Farrell
Jessica Brown Findlay
Russell Crowe
Jennifer Connelly
William Hurt
Will Smith
Muzyka Hans Zimmer
Rupert Gregson-Williams
Zdjęcia Caleb Deschanel
Scenografia Naomi Shohan
Kostiumy Michael Kaplan
Montaż Wayne Wahrman
Tim Squyres
Produkcja Akiva Goldsman
Marc Platt
Michael Tadross
Wytwórnia Village Roadshow Pictures
Warner Bros.
Weed Road Pictures
Dystrybucja Warner Bros.
Budżet 46 000 000 $
Strona internetowa

Zimowa opowieść (ang.: Winter’s Tale) – amerykański film fantasy z 2014 roku w reżyserii Akivy Goldsmana na podstawie powieści Marka Helprina pod tym samym tytułem (1983).

Premiera filmu odbyła się 13 lutego 2014 r.[1]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W roku 1895 rodzicom małego Petera Lake'a – wychodźcom z Rosji – został zakazany wjazd do Ameryki z powodu gruźlicy ojca. Wtedy rodzice wysyłają swojego syna-niemowlę do brzegów Nowego Jorku w modelu statku "Miasto sprawiedliwości".

Po wielu latach na już dorosłego Petera, który został złodziejem, poluje jego były szef Pearly Soames, który zmuszał młodzieńca do korzystania ze smykałki do mechaniki przy popełnianiu zbrodni. Banda Pearly'ego otacza Petera, ale nagle pojawia się śnieżnobiały rumak, który zabiera Petera przed niebezpieczeństwem. Peter chce uciec z miasta, ale koń zatrzymuje się naprzeciwko pięknego domu. Tam złodzieja spotyka córka gospodarza – rudowłosa piękność Beverly Penn, umierająca na suchoty. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Peter miota się między chęcią uratowania się przed Soamesem i miłością do dziewczyny.

Soames posiadający zdolności magiczne znajduje dziewczynę i próbuje ją porwać, myśląc, że Wszechświat posłał Petera, by uratował dziewczynę. Ale Peter ją wybawia, na koniu zakochani uciekają przed Pearlym do nadjeziornego podmiejskiego domu ojca Beverly, magnata prasowego Isaaca Penna.

Soames nie może trafić nad jezioro z powodu pradawnych reguł. Udaje się do Lucyfera, żeby ten dał mu pełnomocnictwa, by mógł przeniknąć tam i przeszkodzić Lake'owi dokonać swojego przeznaczenia. Lucyfer odmawia prośbie Soamesa z powodu osobistego zainteresowania sprawą.

Peter wyznaje ojcu Beverly, że choć jest włóczęgą i złodziejem, to jednak kocha jego córkę i jego zamiary są czyste. Lake udowadnia, że jest dobrym człowiekiem, ryzykując swoje życie, żeby uratować przed eksplozją kotła parowego dom i samego pana Penna. Młodsza siostra Beverly, Willa, mówi Peterowi, że całując dziewczynę na łożu umieszczonym w cieplarni, może ją uratować.

Podczas balu sylwestrowego Beverly niepostrzeżenie została otruta przez byłego anioła Gabriela działającego z podpuszczenia Soamesa. W tej samej nocy Beverly i Peter po raz pierwszy się kochają, po czym trucizna działa i dziewczyna umiera. Peter próbuje ocalić ją, zaniósłszy do cieplarni i ucałowawszy ją, ale to nie pomaga.

Peter rozumie, że śmierci jego ukochanej jest winny Pearly Soames i udaje się na Most Brookliński, żeby się zemścić. Soames i jego banda atakuje Petera i zrzuca go z konia, gdyż Pearly chce zabić nie tylko byłego pomocnika, ale i jego anioła stróża. Rozwścieczony Lake ratuje konia, poświęcając się. Soames bije chłopaka i zrzuca go do wody, myśląc, że go zabił.

Ale Peter pozostaje przy życiu i wydostaje się na brzeg, traci jednak pamięć. Teraz żyje nie starzejąc się, w ciągu długich lat malując na asfalcie jedyne, co pamięta – rudą dziewczynę na tle Księżyca. W roku 2014 przypadkowe spotkanie z małą dziewczynką pomaga mu częściowo przypomnieć sobie przeszłość. Peter udaje się do biblioteki imienia Isaaca Penna, żeby dowiedzieć się więcej i tam, przy pomocy dziennikarki Virginii Gamely, odzyskuje pamięć. Oboje udają się do właścicielki gazety The Sun, która okazuje się zestarzałą Willą. Willa wyjawia Peterowi, że on wciąż żyje, ponieważ jego przeznaczenie nie dopełniło się jeszcze.

Córka Virginii, Abby, umiera na raka. Peter rozumie, że to ją musi ocalić. Do domu nadjeziornego przenosi ich na swych skrzydłach magicznych koń. Ale zostają wykryci przez Perly'ego Soamesa, który dowiedziawszy się, że jego wróg żyje, wystarał się u Lucyfera o prawo do śmiertelnego pojedynku z Lake'iem. Rumak łamie krę na jeziorze i topi zbirów Soamesa, ale sam demon pozostaje przy życiu i napada na Petera. Temu udaje się zwyciężyć za pomocą tabliczki z modelu statku, w którym go posłali rodzice.

Abby umiera, ale Peter zdąża ją wnieść na łoże w cieplarni i ucałować, zwracając jej życie. Dokonawszy swojego przeznaczenia, Peter otrzymuje prawo spotkania się ze swoją ukochaną Beverly, odleciawszy na skrzydlatym koniu do gwiazd...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zimowa opowieść (premiery w bazie filmweb.pl)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]