Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji
Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK, ang. integrated qualifications register, IQR) – publiczny rejestr obejmujący różne rodzaje kwalifikacji nadawanych w Polsce i włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Opis
[edytuj | edytuj kod]Kwalifikacje wpisywane są do ZRK niezależnie od tego, czy zostały już ujęte w innych rejestrach kwalifikacji, prowadzonych na potrzeby poszczególnych resortów, branż, środowisk i instytucji. Obecność kwalifikacji w Zintegrowanym Rejestrze oznacza, że jej wiarygodność została potwierdzona przez władze publiczne oraz że danej kwalifikacji przypisano poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK). Tym samym każda zarejestrowana kwalifikacja (zarówno „pełna”, jak i „cząstkowa”) będzie mieć odniesienie do poziomu w Europejskiej Ramie Kwalifikacji. Kwalifikacje niewpisane do ZRK nie mogą mieć przypisanego poziomu PRK.
Warunki wpisania kwalifikacji do ZRK zostały określone w przepisach prawa, a opis każdej kwalifikacji w ZRK prezentowany jest według tego samego schematu. Rejestr działa w postaci repozytorium, w którym przechowywane są w formie elektronicznej wszystkie dane dotyczące ujętych w nim kwalifikacji. Dlatego można powiedzieć, że rejestr pełni rolę szczególnego rodzaju „łącznika” pomiędzy podsystemami kwalifikacji funkcjonującymi wcześniej autonomicznie.
Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji funkcjonuje w oparciu o współpracę instytucji rządowych i samorządowych, instytucji systemów oświaty oraz szkolnictwa wyższego, organizacji pracodawców, związków zawodowych, innych organizacji pracowników, organizacji obywatelskich.
Historia ZRK
[edytuj | edytuj kod]Od stycznia 2018 roku Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji prowadzony jest przez Instytut Badań Edukacyjnych. Prace nad rozwojem ZRK realizowane są w ramach unijnego projektu „Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji”. Jego głównym celem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania rejestru oraz dbanie o jego ciągły rozwój jako kluczowego narzędzia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Słownik podstawowych terminów dotyczących krajowego systemu kwalifikacji pod red. Stanisława Sławińskiego, Warszawa 2013 r., str. 26.
- Elżbieta Lechowicz, Zintegrowany rejestr kwalifikacji – współpraca z interesariuszami (prezentacja), http://biblioteka-krk.ibe.edu.pl/opac_css/doc_num.php?explnum_id=533.
- Instytut Badań Edukacyjnych, Raport referencyjny. Odniesienie Polskiej Ramy Kwalifikacji na rzecz uczenia się przez całe życie do Europejskiej Ramy Kwalifikacji, Warszawa 2013 r., s. 36.
- Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz.U. z 2024 r. poz. 1606)